Královnu zdobily české granáty, broží z Turnova se chlubila

Brože, náhrdelníky, náušnice. Citem pro výběr šperků byla královna Alžběta II. pověstná. Dědictví, které po její smrti zůstalo, čítá i sadu z českých granátů. Královna si ji přivezla z návštěvy Brna v roce 1996 a s broží se dokonce nechala zvěčnit. Autorem soupravy je turnovský šperkař Jiří Urban.

Královna si soupravu převzala v Brně. Předání daru přihlížel Václav Havel. | foto: archiv MAFRA

„Město Brno chtělo královně darovat něco českého, a tak si vzpomněli na granáty. Jelikož jsem návrhář českých granátů a založil jsem i firmu na granáty, tak nás navštívili. Dohodli jsme se a vyšlo to,“ vzpomíná dnes osmašedesátiletý Urban, kterého proslavily repliky korunovačních klenotů.

Soupravu tvoří náhrdelník, náramek, brož a náušnice. Inspirací byla sada šperků Ulriky von Levetzow, která vlastnila nejcennější šperky z českých granátů.

„Vycházeli jsme z historického příkladu, ale museli jsme to přizpůsobit rozpočtu. Ten činil čtvrt milionu korun,“ vzpomíná šperkař.

Většina peněz putovala na nákup kamenů a zlata. „Použili jsme osmnáctikarátové zlato, které bylo tehdy téměř nemožné sehnat,“ upozorňuje Urban.

Středové české granáty jsou vybroušeny do tvaru routy, tedy kosočtverce, o průměru 6,8 až 7 milimetrů. Broušeny byly v dílně Josefa Ježka z Vesce v Mírové pod Kozákovem. Celkem padlo na soupravu 1280 českých granátů.

Předání přihlížel Havel

Královna si celou sadu převzala při návštěvě Brna v roce 1996. Předání přihlížel i tehdejší prezident Václav Havel. „Byl to jediný dar, který si královna odvezla na klíně. Brnu za něj pak poslala svůj portrét,“ zmiňuje umělec.

A nezůstalo jen u předání. Ačkoliv měla broží, náhrdelníků či náušnic nespočet, minimálně jeden šperk ze sady ozdobil její vizáž.

„Vydala knihu broží, ve které je snímek, kde má naši brož připnutou. Zvolila ji k červenému klobouku a červenému kostýmku,“ dodává Urban.

Další brož z českých granátů pak královna obdržela v roce 2017 z rukou prezidenta Miloše Zemana. I tato brož má turnovské kořeny - Hrad ji koupil v pražské pobočce družstva Granát Turnov.

SPECIÁL

Britská královská rodina

SPECIÁL: Britská královská rodina
Autor: