Apartmány se mi hrubě nelíbí, řekl Krakonoš a přivezl do Harrachova jaro

  15:52
Lidé už mohou zlehka začít pokukovat po jarní kolekci oblečení a tu zimní posouvat hlouběji do šatních skříní. Do Harrachova totiž v kočáře taženém párem černých koní dorazil v sobotu dopoledne vládce nejvyššího českého pohoří Krakonoš, aby uspal zimu a přivezl jaro.

Pohádková bytost proslavená zejména večerníčkem Krkonošské pohádky přijela do turisty oblíbeného sportovního střediska již po sedmdesáté páté. Společnost jí ve voze dělal paradoxně její sok Trautenberk. V dalším kočáře pak jel představitel hraběte Harracha s rodinou.

Doprovod tvořili například vládce sousedního pohoří Muhu, Krakonošova policie s pojízdnou šatlavou. Nechyběli ani čerti a k potkání byla třeba rodinka Simpsonů, Rumcajc s Mankou nebo recesisté převlečení za úklidové mopy. A ani protentokrát nescházeli tradiční atributy jako mažoretky, dechová hudba a nezbytné pivo a klobásy.

Slunný a poměrně teplý den „vyhnal“ na Krakonoše do harrachovských ulic stovky diváků. Ti za procesím šli od místní sklárny až na sportovní stadion pod skokanskými můstky.

A co protentokrát vzkázal Krakonoš svým poddaným? Stejně jako loni byl docela kritický směrem ke stavebnímu boomu v horském městě.

Nechce snobské město

„Uplynulý rok nebyl pro Harrachov nic moc. Staví se tady příliš mnoho apartmánů a nikdo v nich skoro nebydlí. Takže se tady z toho stává trochu snobské město a to se mi tedy hrubě nelíbí,“ sdělil MF DNES Krakonoš neboli jeho představitel František Veverka.

Ten je za 75 let již desátým vládcem Krkonoš, který má tuto milou povinnost dorazit v posledních zimních dnech se svojí družinou do Harrachova.

Harrachovu by popřál, aby do něj lidé jezdili s radostí a nemuseli se v lese přetahovat o každý kus místa, a aby jezdili na tyto slavnosti.

A jak to bude s počasím? Kdy definitivně odhodíme zimní bundy? Podle Krakonoše bychom se neměli až tak unáhlit. Ale svítá na lepší dny.

„První jarní den necháme jaro, ale zima pak ještě chviličku bude, ale rozhodně už to nebude tak zlé. Ale musíme lidi ještě trochu potrápit, aby nedělali neplechy. Ale pak už bude jen teplo“ usmál se Krakonoš.

Autor: