V Turnově vystavují korunu Napoleona. Šperkaři na ní pracovali rok a půl

  15:40
Kopii císařské koruny, kterou si nechal vyrobit Napoleon Bonaparte u příležitosti své korunovace v roce 1804, si budou moci od 13. ledna prohlédnout návštěvníci turnovského Muzea Českého ráje. Jejím autorem je známý turnovský šperkař Jiří Urban.

Autorem kopie koruny Napoleona Bonaparte je turnovský výtvarník Jiří Urban | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Koruna působí křehkým, vzdušným a poměrně jednoduchým, ale vkusným dojmem,“ představil Urban královské korunovační klenot. Podle něj se po zlatnické stránce nejednalo o náročnou práci. „Je to jednodušší koruna vyrobená klasickými technikami. Její krása spočívá především v kamenech a ty jsou dílem Evy Víškové-Mrákotové,“ dodal šperkař.

Korunu vyrobenou ze zlaceného stříbra zdobí čtyřicet rytin v kameni rozprostřených ve čtyřech řadách na osmi poloobloucích, které tvoří kupolovitou helmu. „Kameny jsou přírodní, což je ne tak obvyklá věc u těchto prací, protože bývají nedostupné. Podařilo se ale sehnat co nejpodobnější, téměř autentickou surovinu,“ poznamenal Urban. Právě kvůli precizním rytinám se práce na koruně protáhla na rok a půl.

Originální korunovační klenot je vystaven v Louvru a ani turnovský šperkař neměl možnost si jej prohlédnout jinak než ve vitríně. „Když má člověk základní údaje a rozměry, tak už pak ví, jak to nafotit, aby rekonstrukci byl schopen udělat co nejpřesněji,“ vysvětlil Urban.

Samotná příprava podle něj trvala čtvrt roku. „Jako u každé práce musím začít s podrobným rozkreslením detailů, případně zhotovením proporčního modelu, ujasněním pracovních postupů a zabezpečením potřebného materiálu,“ popsal šperkař, který už vyrobil sedm korun. Poslední vznikla na přání soukromého sběratele a měla by být součástí vznikající naučné nadační sbírky. 

Koruna z počátku devatenáctého století je podle kurátora muzea Miroslava Cogana nápodobou koruny Karla Velikého. Napoleon si ji vsadil na hlavu společně se zlatým vavřínovým věncem. „Chtěl tím naznačit, že je následovník jak antických císařů, tak sjednotitele Evropy Karla Velikého,“ vysvětlil Cogan.

Napoleonovi zlatníci ale podle něj neměli jednoduchou práci. „Koruna byla spolu s dalšími dvaceti, uloženými v pokladnici chrámu Saint Denis, zničena během Velké francouzské revoluce, takže se mohli opřít jen o její popis a grafické vyobrazení,“ dodal s tím, že se pravděpodobně jedná o vůbec poslední korunovační klenot vyrobený pro francouzského panovníka. Napoleon korunu pak použil i při své druhé korunovaci po návratu z exilu v roce 1815.

Kopie císařské koruny Napoleona Bonaparta bude v Klenotnici turnovského muzea vystavena pouze krátce. Zájemci si ji budou moci prohlédnout od 13. ledna do 6. února.