Inspirace Kafkou i nominace na Oscara. Hvězda Anifilmu vystavuje v Liberci

  11:32
Svůj první animovaný film natočil již ve třinácti letech. Japonský animátor Kódži Jamamura byl hvězdou letošního Anifilmu a výrazný otisk zanechal i v Oblastní galerii Liberec. Milovníci kresleného umění tu můžou zhlédnout jeho výstavu Čtyři oka mžiky.

Kódži Jamamura (na snímku) strávil na Anifilmu v Liberci téměř týden. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Návštěvník zde má možnost vidět výběr z tvorby Kódžiho Jamamury, a to kolekci více než čtyřiceti originálních kreseb. Jedná se o ilustrace a kresby, které se používají jako filmové fáze sloužící k přípravě filmu. Tyto náměty se potom rozpohybují a vzniká film jako takový,“ říká kurátor výstavy David Kubec.

Podle něj se jedná o neopakovatelný zážitek. A to nejen proto, že jde o vůbec první výstavu japonské superstar v České republice. „Líbí se mi jeho neobvyklá forma kresby, která je na japonské poměry netradiční a vymyká se standardům, které známe z žánru anime,“ upozorňuje kurátor.

Radost neskrývá ani současný ředitel galerie Filip Suchomel. „Jsem rád, že sem dostáváme nejenom obrazy a sochy, ale i animovanou tvorbu, která je možná právě mladé generaci velice blízká.“

Pro Jamamuru byla letošní účast na Anifilmu už čtvrtou návštěvou České republiky. Již před osmnácti lety se zúčastnil Anifestu v Třeboni. „Když jsem pracoval na Venkovském lékaři Franze Kafky, navštívil jsem Prahu pro inspiraci,“ přibližuje další návštěvu sám osmapadesátiletý autor, který je jedním z nejvýznamnějších současných japonských animátorů.

Během své dosavadní umělecké kariéry získal 137 mezinárodních festivalových ocenění a jeho dílo dávaly na odiv galerie a domy umění po celém světě na více než 115 výstavách. Aktivně se věnuje lektorské činnosti, přednáší a účastní se jako porotce řady výtvarných a filmových soutěží, festivalů a přehlídek.

Nominace na Oscara

A co čeká návštěvníky jeho výstavy v liberecké galerii? Kolekce více než čtyřiceti originálních kreseb a ilustrací z animovaných filmů zahrnuje výběr jeho tvorby z let 2002 až 2021.

Návštěvníky zaujmou například práce k filmu Hora hlava, který byl v roce 2003 nominovaný na Oscara a který získal hlavní ocenění na festivalech v Annecy, Záhřebu a Hirošimě. Zároveň patří mezi 100 nejlepších filmů století animace a 50 nejlepších animovaných filmů za 50 let.

Součástí výstavy je i lehce surrealistický příběh Venkovský lékař Franze Kafky, snímek Muybridgeovy provázky věnovaný fotografovi a vynálezci Eadweardu Muybridgeovi či nejnovější film Mnoho severů. Některé jeho části vycházejí ze série kreseb, které autor vytvořil po velkém zemětřesení ve východním Japonsku. Nedílnou součástí liberecké expozice jsou i projekce s ukázkami Jamamurovy filmové tvorby.

Kódži Jamamura strávil společně se svou ženou v Liberci téměř týden. Během svého pobytu plnil svůj instagramový účet snímky krajského města. A o svůj pohled na něj se během vernisáže ochotně podělil. „Liberec je velice krásné město. S velmi dobrou rovnováhou mezi historickými a současnými budovami,“ vysekl poklonu japonský animátor. Jeho výstava potrvá do 4. července.

Na Anifilm přišlo 35 tisíc lidí

Rekordních 35 tisíc diváků navštívilo letošní Anifilm v Liberci. Festival animovaného filmu se konal od 2. do 7. května a nabídl stovky projekcí.

V mezinárodních soutěžních sekcích se utkalo deset celovečerních filmů, 36 krátkých filmů, 35 filmů studentských, 22 videoklipů, 23 abstraktních a nenarativních snímků a 12 VR filmů. V mezinárodním klání soutěžilo také 15 počítačových her.

Hlavním tématem nesoutěžního programu byla japonská animace. „Díky tomu bylo možné se v Liberci osobně setkat i s řadou japonských tvůrců, mezi nimiž nechyběl Kódži Jamamura. Z Japonska dorazili také Mirai Mizue a Sarina Nihei, kteří jsou představiteli nové a oceňované japonské animace a na Anifilmu zasedli v porotách i představili vlastní tvorbu,“ řekla mluvčí festivalu Gabriela Zajícová.

Jako porotci festivalu do Liberce na Anifilm zavítaly i další osobnosti světové animace, mezi nimiž byl například John Stevenson, nominovaný na Oscara za film Kung Fu Panda, nebo Kim Keukeleire, hlavní animátorka filmů Wese Andersona či Guillerma del Tora. Do Liberce doprovodili své soutěžní filmy rovněž mnozí režiséři, v Liberci tak bylo možné potkat Jeana Christophera Rogera, Rasmuse A. Sivertsena či Nikitu Diakura.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si od pořadatelů převzal animátor Alfons Mensdorff-Pouilly, který na festivalu osobně uváděl své filmy a také vedl animační dílnu.

Na letošní ročník Anifilmu si našlo cestu 35 tisíc návštěvníků.
Autor: