Za provedení obnovy památky získala ocenění restaurátorka Eva Míčková a za iniciativu v záchraně celého areálu občanský spolek Sonow.
„Postupné restaurování náhrobků starého hřbitova v Kamenickém Šenově lze hodnotit velmi pozitivně. Jednotlivé objekty jsou zachráněné před zkázou. Restaurování uměleckořemeslných a sochařských sepulkrálních děl v takovém rozsahu je na území Libereckého kraje naprosto výjimečné,“ zdůrazňuje Jana Kurešová z libereckého Národního památkového ústavu.
Historie starého hřbitova v Kamenickém Šenově sahá na počátek 18. století, kdy zde byl podle projektu italského architekta Pietra Paola Columbaniho postavený kostel Narození sv. Jana Křtitele. Hřbitov přiléhající dnes pouze k severní části kostela jej původně obklopoval ze všech stran.
Ve třetí čtvrtině 19. století byla kapacita celého hřbitova téměř obsazená, proto obec založila severovýchodně od kostela hřbitov nový. V současné době je zde zachovaných 51 náhrobků z rozmezí let 1767 až 1910.
Typologicky jde o figurální a architektonicky koncipovaná díla, která jsou převážně z pískovce doplněného o mramor, trachyt, břidlici nebo kovové a porcelánové prvky. Některé z náhrobků pocházejí z dílen významných kameníků a sochařů, například Josefa Maxe a jeho bratra Emanuela, Leopolda Zimmera, Franze Neusara nebo Josefa Seicheho.