Na hřebenech i v bike centrech. Horskou službu nejvíc zaměstnávají pády z kol

  16:54
Zatímco celorepublikově případů rok od roku přibývá, v Jizerských horách má horská služba přibližně pořád stejný počet výjezdů. Zhruba polovinu zásahů v létě tvoří cyklistická zranění na hřebenech nebo v místních bike centrech.

Jizerské hory jsou v létě oblíbené mezi cyklisty. Množství turistů ale přináší i více práce pro horské záchranáře. K úrazům dochází nejčastěji na hřebenech či v singltrekových střediscích. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Mnoho zákroků přináší Horské službě ČR (HS) úzká spolupráce s krajskými zdravotnickými záchrannými službami (ZZS), ale také rozvoj letních sportovních aktivit v původně zimních střediscích.

„Pro HS začíná letní sezona každoročně 1. května a končí 30. listopadu. Ta letošní znamenala pro záchranáře doposud již přes 1 200 výjezdů a přímou spolupráci se ZZS jsme zaznamenali zhruba ve 400 případech. Z toho 60 se neobešlo bez asistence a následného transportu za využití vrtulníku,“ vyčísluje mluvčí HS Marek Fryš.

„Tato čísla hovoří o vytíženosti záchranářů a návštěvnosti všech našich hor. Intenzita zásahů se logicky zvýšila se začátkem letních prázdnin. I když máme za sebou pouze první týdny, tak počet zásahů tvoří zhruba jednu třetinu celé letní sezony,“ dodává.

Přes 150 zásahů

I přes dlouhodobý celorepublikový nárůst zásahů zaznamenali záchranáři v Jizerských horách od začátku května až do konce července přes 150 zásahů, z čehož zhruba v 70 případech se jednalo o cyklisty. Ve srovnání s roky 2022 a 2023 se tak jedná o téměř shodná čísla.

„Průměrně máme v Jizerských horách 700 zásahů v zimě a 400 v letní sezoně. Letní počty úrazů se poslední roky v Jizerkách nemění. Nejvíce by je ovlivnilo případné otevření nových trailových tratí pro cyklisty. V minulosti totiž nastal nárůst úrazů například po otevření singltreků okolo Nového Města pod Smrkem a trailů na Špičáku,“ vzpomíná náčelník HS Jizerské hory David Savický.

Z celkového počtu letních zásahů zde tvoří cyklistická zranění přibližně polovinu. K jejich úrazům dochází nejčastěji na hřebenech Jizerských hor, nebo v právě zmíněných singltrekových a trailových střediscích.

Osvěta v podobě komiksů

Mluvčí horských záchranářů zároveň podotýká, že ne všechny úrazy jsou závažné. „Ne vždy záchranáři bojují o život člověka. V mnoha případech se jedná o drobná poranění, která však postiženému neumožňují pokračování v jeho aktivitách, a tudíž využije transportu HS. Existují ale situace, kdy včasný příjezd záchranářů z horské služby zachraňuje život,“ zdůrazňuje.

Napříč všemi oblastmi zasahuje HS podle svých statistik u alergických reakcí, selhání srdce, naprostého vyčerpání, ale také u nehod a pádů s velice vážnými následky.

Možným potížím se HS snaží v posledním roce předejít bezpečnostní osvětou v podobě komiksů. Zatímco ten zimní upozorňuje na přípravu na výlet, letní na hrozící nebezpečí při bouřkách. Ačkoliv jsou tyto pomůcky určené primárně dětem a dospívajícím, základní chyby v přípravě vybavení na pěší túry dělají dle dřívějších slov Marka Fryše mnohdy i dospělí. Odstrašujícím případem jsou například letošní tragické události na Sněžce.

„Žádáme tudíž všechny turisty, sportovce a nadšence pobytu v přírodě, aby nepodcenili přípravu a nepřeceňovali své síly,“ uzavírá Fryš.