Nová sjezdovka na Ještědu chystá večerní osvětlení za 17 milionů

  12:02
Novou sjezdovku na Ještědu si loni lyžaři užili jen jediný den, pak musela být kvůli koronaviru po celou zimní sezonu uzavřena. Letos k ní přibyly stožáry pro večerní osvícení. Limit pro použití večerního osvětlení sjezdovky Nová Skalka je v zimní sezoně maximálně 300 hodin.

77 stožárů, 265 LED svítidel. Osvětlení sjezdovky Nová Skalka vyšlo na 17 milionů korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dosud bylo večerní lyžování možné jen na části svahu na sjezdovce F10, kde bylo osvětleno 380 metrů. Teď bude nasvícená celá nová sjezdovka v délce 1,5 kilometru.

„Celkem jde o 77 stožárů, na kterých je umístěno dohromady 265 LED svítidel. Osvětlení sjezdovky Nová Skalka přišlo na 17 milionů korun. Úspora na energiích oproti dosavadnímu provozu večerního osvětlení na sjezdovce F10 je 70 procent,“ sdělil ředitel skiareálu Jakub Hanuš.

„Už při schvalování celého projektu jsme dbali na to, aby osvětlení splňovalo ty nejpřísnější parametry z pohledu efektivity, energetické náročnosti či ochrany životního prostředí, a zároveň zajistilo maximální komfort a bezpečí pro lyžaře,“ dodal.

Při projednávání modernizace lyžařského střediska poukazovali někteří na riziko světelného znečištění, které nově osvětlená sjezdovka přinese. Především proto, že u sjezdovky F10 končila světla v nadmořské výšce 690 m n. m., zatímco u Nové Skalky jsou stožáry až do nadmořské výšky 890 m n. m. a navíc na čtyřikrát delší trase.

„Lze tak předpokládat negativní vliv osvětlení v horizontu, což se může ve večerních hodinách projevit kontrastně s nasvícením hotelu a vysílače na hoře Ještěd. Sjezdovky budou navíc dobře patrné za jasné noci, neboť průseky vytváří bílá pole s jinou odrazivostí světla, zatímco okolní lesy jsou převážně tmavé,“ stojí v odborném posudku, na základě kterého dostala společnost TMR, která areál provozuje, povolení od krajského úřadu.

„Očekávaná míra vlivu v nočních hodinách se tak může jevit jako středně silná, avšak díky zrušení osvětlení na stávající sjezdovce F10 v dolní části svahu Pod Lany půjde o osvětlení únosné. Důležité je ale zachovat navrhovaný maximální počet večerních hodin v zimním období, tedy 300 hodin,“ píše se dále v posudku.

Po Evropě na jeden skipas

Večerní lyžování na Ještědu se letos poprvé zahrne i do sezonních skipasů. V minulosti lyžaři často kritizovali, že si koupili permanentku na celou sezonu, ale večerní lyžování museli platit zvlášť. 

„Novinkou také je, že s tímto sezonním skipasem bude možné lyžovat ve všech střediscích, které TMR provozuje. Tedy na celkem deseti místech ve čtyřech zemích Evropy. Platit tak bude nejen na Ještědu, ale také ve Špindlerově Mlýně nebo v Tatrách ve střediscích v Jasné, Tatranské Lomnici a Štrbském Plesu nebo v polském Szczyrku,“ upozorňuje Hanuš. 

Nabídku doplňují rakouská střediska Mölltaler Gletscher, Ankogel Mallnitz a nejnověji také Muttereralm Innsbruck.

Autor: