Ještěd oslaví své výročí ve vesmírném stylu

  7:40
Vysílač a horský hotel Ještěd oslaví v sobotu 15. září již 45. výročí od otevření. Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost prohlédnout si jindy nepřístupné prostory vysílače, hotelu, strojovny kabinové lanovky, areálu skokanských můstků či stanice horské služby. V rámci oslav proběhne i letos závod ve vynášení pivních sudů na vrchol Ještědu. Doprovodný program bude připraven ve znamení tajemného vesmíru.

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Program je pro návštěvníky připraven od 10:00 do 18:00 hodin. U hotelu Ještěd vystoupí skupiny Imaginárium, Envej, HitFakers a Těla. Nejen pro děti budou v prostorách hotelu a restaurace probíhat divadelní a kouzelnická představení, mimozemské kreativní dílny i vesmírný foto koutek. Hotel Ještěd si mimo svou stálou nabídku připraví také „Vesmírné menu“ s kosmickou limonádou nebo vesmírnými palačinkami. Na ochoze budou již tradičně stánky regionálních prodejců.

Děti i dospělí mohou přijít převlečení za kosmonauty nebo jakékoliv mimozemské stvoření. Pro ty, kteří to doma nestihnou, bude připravena kreativní dílna v prostoru hotelové recepce, kde si budou moci vyrobit „ufonské“ čelenky. V 12:15 hodin proběhne společné focení před hotelem Ještěd.

Liberecký kraj vyhlašuje v rámci Oslav Ještědu 2018 výtvarnou soutěž s názvem „Namaluj Vesmírný Ještěd“ libovolnou technikou pro děti MŠ a ZŠ ve třech věkových kategoriích. Vítězové, kteří se umístí na prvním, druhém a třetím místě, budou odměněny dárky Libereckého kraje a jeho partnerů. Pravidla soutěže jsou zveřejněna na https://kultura.kraj-lbc.cz/vytvarna-soutez-pro-deti-na-tema-vesmirny-jested-n863541.htm

Na Beranově cestě vedoucí ke spodní stanici kabinové lanovky budou připraveny outdoorové aktivity pro rodiny s dětmi. Za zdolání každé aktivity mohou děti získat razítko, a pokud jich nasbírají dostatečný počet, dostanou v recepci Hotelu Ještěd malý dárek. Svůj stánek zde bude mít i science centrum iQLANDIA s vesmírně nesmírnou Science show, soutěžemi o vstupenky a vědeckými workshopy.

Od spodní stanice lanovky odstartuje Jizersko-ještědský horský spolek závod ve vynášení sudů v kategoriích: muži 50 nebo 30 l, ženy 15 l, dorost 15 l a matka/otec s dítětem v krosně.

Bronzový medailista ze zimních olympijských her v roce 1992 František Jež provede návštěvníky areálem skokanských můstků od 10:00 v každou celou hodinu. Registrace je nutná na emailu rezervace@skijested.cz.

Kromě pravidelných linek MHD budou moci návštěvníci využít pro dopravu na Ještěd i historické tramvaje, které budou jezdit ze stanice Fügnerova. Na vrchol Ještěd se bude možné dopravit hned několika způsoby. V provozu bude kabinová lanovka Českých drah a sedačková lanovka Skalka. Zajištěna bude také přeprava z Horního Hanychova k Chatě Ještědka historickým autobusy. Všechny společnosti nabízejí u příležitosti Oslav Ještědu zvýhodněné ceny jízdného.