Na dně vypuštěných rybníků na Českolipsku uvázli jeřábi, dva v bahně uhynuli

  17:32
V bahně vypuštěných rybníků na Českolipsku uvázli v průběhu minulého týdne tři jeřábi popelaví, kteří v této lokalitě pravidelně hledají potravu a nocují. Dva z nich se nepodařilo zachránit, třetí byl ve vážném stavu předán do péče záchranné stanice, kde se nyní zotavuje.

V průběhu minulého týdně uvízli v bahně vypuštěných rybníků na Českolipsku tři jeřábi popelaví, kteří v této lokalitě pravidelně hledají potravu a nocují. Dva z nich se nepodařilo zachránit. | foto: Markéta Ticháčková

„Minulý týden jsme jen na Českolipsku zaznamenali hned tři smutné případy jeřábů uvízlých v bahně, ze kterého již bohužel nebyli schopni vzlétnout,“ říká liberecká ornitoložka Markéta Ticháčková, která sleduje jeřáby v Česku v rámci projektu Jeřábí život již více než 10 let.

„Jednoho jsme objevili již mrtvého. Druhého se nám sice z bahna podařilo vytáhnout, ale byl již naprosto vyčerpaný, prochladlý a záhy také uhynul. Ve třetím případě byl jeřáb ještě schopen převozu do Záchranné stanice Huslík, kde se o něj nyní starají a brzy snad bude moci být vypuštěn zpět do volné přírody,“ popisuje Ticháčková.

Většina evropských jeřábů popelavých je v tuto dobu na své migrační cestě k zimovištím v jihozápadní Evropě. V důsledku globálního oteplování a změně klimatu ale stále narůstá počet jedinců, kteří neodlétají a zimují u nás. Díky mírnějším zimám a menší sněhové pokrývce jsou jeřábi stále schopni najít dostatek potravy a nenutí je nic k tomu, aby trávili zimu jinde.

Jeřábi čelí novým nástrahám

Zároveň ale musí čelit i novým nástrahám, jako jsou například vypuštěné rybníky během výlovů, které pro ně představují velké nebezpečí.

Dle odborníků se jedná o první zaznamenané případy tohoto druhu. „Úhyn jeřábů nejčastěji způsobují přirození predátoři jako například lišky. Nebo se jim často bohužel stávají osudnými dráty elektrického vedení. Uhynutí v bahně jsme ale zaznamenali poprvé,“ říká Petr Lumpe, ornitolog Agentury ochrany přírody a krajiny v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.

16. dubna 2019

Monitoring jeřábů popelavých ornitologům usnadňují speciální GPS-GSM vysílače, které za účelem výzkumu a ochrany Ticháčková umístila na různé jedince. Tři z nich se právě teď pohybují na Českolipsku.

„Vysílačky mapují, kde tito jeřábi nocují. A tam také většinou tráví noci i celé hejno. To je pro nás obrovská výhoda, protože každé ráno pak můžeme na jisto jezdit kontrolovat přesné lokality, jestli tam neuvízl nějaký další nešťastný jeřáb,“ dodává Ticháčková.

Výzkum a ochranu jeřábů popelavých dlouhodobě podporuje i Zoo Liberec ze svého fondu In situ, kam putují dvě koruny z každé prodané vstupenky do zoo. Projektu Jeřábí život již mimo jiné poskytla právě i tyto speciální vysílačky, které jsou pro monitoring a záchranu těchto ptáků klíčové.

Autor: