Srnčím dolem budou svištět létající talíře, hráči najdou jamky mezi stromy

  8:38
Vrátit blednoucí lesk rozsáhlému sportovnímu areálu v jabloneckém Srnčím údolí má hřiště na stále populárnější hru s létajícím talířem. Radnice ho chce postavit již toto léto.

V Česku jsou téměř dvě stovky discgolfových hřišť. Nově vznikne i v Srnčím dole. Ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Patří mezi největší sportovní areály ve volné přírodě v Česku. Trénovali tu oštěpařské legendy Barbora Špotáková a Jan Železný. Dodnes se tady na lesních běžeckých tratích udržují Jablonečané v kondici. Sláva Srnčího dolu je však už poněkud zašlá. Radnice mu ji nyní chce částečně navrátit.

Vedle softbalového hřiště, sektorů pro výškaře, dálkaře, oštěpaře, diskaře a kladiváře v takzvaném Areálu zdraví vyroste hřiště na stále populárnější discgolf.

Podle náměstka primátora Davida Mánka bude devítijamkové hřiště jedním z prvních kroků k oživení poměrně unikátního sportoviště. 

„Discgolf je pro někoho možná ještě neznámá hra, ale přišlo mi to jako dobrý nápad, jak navrátit zašlou slávu do tohoto úžasného údolí,“ uvedl Mánek s tím, že v Srnčím dole už skončily důležité úpravy zeleně, se kterými městu pomohli pracovníci veřejně prospěšných prací a discgolfová komunita.

„Věřím, že devět discgolfových jamek bude k dispozici lidem už před začátkem letních prázdnin,“ upozornil náměstek. 

Na hřišti spolupracuje radnice s firmou Discgolfová hřiště, městskou společností Sport Jablonec, místními atlety a spolkem Milujeme Jizerky. Hřiště bude mít provozní řád a navigace. 

Magistrát též plánuje půjčovnu disků, kterou zájemci najdou v atletické hale na Střelnici. Sportovní plocha bude veřejně přístupná, vstup na ni platit lidé nebudou. 

Discgolf

Outdoorová hra s létajícím talířem, která má více než šedesátiletou tradici. Vznikla v USA a do Česka se dostala s příchodem nového milénia. Hra využívá jednoduchou mechaniku z tradičního golfu, kdy se hráč snaží umístit létající talíř (disk) co nejnižším počtem hodů do koše. Dnes jsou v tuzemsku téměř dvě stovky discgolfových hřišť. V kraji fungují také v Liberci, Smržovce, Tanvaldu, v České Lípě a ve Frýdlantu.

„Očekávám, že zájem o discgolf v Srnčím dole budou mít celé rodiny, mládež, ale i senioři. Hřiště mohou využívat školy a pořadatelé různých firemních akcí,“ vypočítal Mánek.

Technicky náročné jamky

Designeři z firmy Discgolfová hřiště plochu navrhli tak, aby discgolfisté nijak nenarušili režim Srnčího dolu. Devět unikátních jamek bude takzvaných finských, to znamená, že se objeví převážně v lesním porostu, a tím bude hra technicky náročnější. Jamky pak vytvoří okruh, který mohou hráči několikrát po sobě opakovat.

Co však poklid sportovců v Srnčím dole může narušit, je znovuoživení plánů na takzvanou Západní tangentu. Ředitelství silnic a dálnic letos v březnu oznámilo, že přípravy na výstavbu obchvatu města pokračují a že probíhá geotechnický průzkum a zpracovávají podklady pro výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace pro územní rozhodnutí.

Západní tangenta by měla vést od kruhového objezdu na křižovatce ulic Tovární a Široká a následně přes Srnčí důl a nad budovou okresního archivu se napojit na současnou silnici I/65. Původní návrh tangenty z roku 2012 vedl v těsné blízkosti zástavby a řada obyvatel v okolí proti ní protestovala.

Autor: