Špotákovou se Železným vystřídala prasata, teď se areálu vrátí dávná sláva

  17:18
Jablonec začne investovat do oprav v populárním přírodním sportovním areálu Srnčí důl. Místo je hojně využíváno profesionálními i amatérskými sportovci a patří mezi největší svého druhu v Česku.

Srnčí důl je jeden z největších přírodních sportovních areálů v Česku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Loni v květnu tady otevřeli discgolfové hřiště, teď se pustí do oprav cest a běžeckého oválu a obnoví tůň ve starém lomu. Jablonecká radnice se rozhodla napravit pošramocený věhlas Srnčího dolu. 

Tedy jednoho z největších přírodních sportovních areálů v tuzemsku, kde trénovaly třeba oštěpařské legendy Barbora Špotáková a Jan Železný. Další hřebík do rakve zanedbaného sportoviště zatloukly loňské červencové přívalové deště. Proudy vody vymlely část příjezdové cesty ke spodní části areálu a podepsaly se i na běžeckém oválu. Škody nyní město napraví. 

„Požádali jsme o plnění pojistné události a byli úspěšní. Získali jsme tak na potřebné opravy dvě stě tisíc korun,“ sdělila Štěpánka Gaislerová, vedoucí Oddělení správy veřejné zeleně jabloneckého magistrátu.

Radnice už má uzavřenou smlouvu s firmou, která cesty a ovál opraví. Začít by měla na jaře. Práce vyjdou na 112 tisíc korun, dalších 60 tisíc bude stát projektová dokumentace pro opravy příčné přístupové cesty pro pěší.

„I tento krok již máme zasmluvněný, opět s dodáním na jaře 2022, pochopitelně budeme rádi, když se vše uskuteční co nejdříve,“ doplnila Gaislerová.

Nejen opravy však rozlehlý ale zanedbaný Srnčí důl v tomto roce čekají. Město zde plánuje vybudovat soubor vodozádržných opatření, jako jsou tůně, odtokové kanály a jámy.

„Srnčímu dolu zůstane přírodní ráz, obnoví se přístupové cesty a v plánu je také vytvoření relaxační zóny pro všechny návštěvníky,“ řekl náměstek jabloneckého primátora David Mánek.

Magistrát při obnově areálu spojí síly se spolkem Milujeme Jizerky. Společným startovním projektem bude obnova tůně v přilehlém starém lomu. „Zadržování vody v krajině je v současné době velmi diskutované celospolečenské téma a my společně s nadšenci ze spolku chceme v tomto směru přidat ruku k dílu,“ dodal Mánek.

Spolupráci se spolkem město zahájilo už loni na konci května. Tehdy v Srnčím dole vzniklo discgolfové hřiště, které skrývá devět unikátních jamek, takzvaných finských. To znamená, že se objeví převážně v lesním porostu, a tím je hra technicky náročnější. Jamky pak tvoří okruh, který mohou hráči několikrát po sobě opakovat. 

„Je fajn, že discgolf je možné hrát i v zimě. Přírodní areál skýtá velký potenciál a byla by škoda nesnažit se ho postupně zvelebovat a nevracet do něj stále více život,“ uzavřel Mánek.

Do Srnčího dolu loni nesměli lidé v noci po tři měsíce vstupovat. Od srpna tady totiž myslivci stříleli přemnožené divočáky. Zredukovat populaci se nakonec povedlo, honci odstřelili 42 kusů.

Autor: