iDNES.cz

Škola chce vychovávat nové policisty a dozorce, ministerstvo stále nesouhlasí

  12:44
V Jablonci nad Nisou by rádi vychovávali budoucí policisty nebo dozorce. Střední škola ale stále nemá od státu povolení, aby mohla takový obor otevřít.

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Poslední data mluví jasnou řečí: policisté v Libereckém kraji byli loni třetí nejvytíženější v Česku. Navíc v regionu, kde po Praze a Ústeckém kraji došlo k nejvýraznějšímu nárůstu kriminality. A aby toho nebylo málo, loni se nepodařilo sehnat 222 strážců zákona, kteří by tu měli podle tabulek sloužit.

Zvrátit tento neblahý stav by mohla příprava mládeže na budoucí práci policisty, ale též pro vězeňskou službu či státní správu. O to se již druhým rokem snaží Střední škola řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Její vedení chce otevřít obor Bezpečnostně právní služby.

Jenže podle ředitele školy Martina Kubáče jí aktuálně ministerstvo vnitra odmítlo akreditaci s tím, že kapacity uchazečů o tato zaměstnání jsou dostatečné.

„Nový obor jsem měl zajištěný, sám jsem bývalým policistou, proto jsem pro odborné předměty sehnal lidi z praxe. Dohodl jsem se také s policií a vězeňskou službou na praxi pro studenty. Velký zájem mají o tento obor také rodiče, nemusí se totiž bát, že by jejich děti pak nenašly uplatnění,“ popsal Kubáč pro ČTK s tím, že o obor bude i nadále usilovat.

Škola chce postavit střelnici

Ten již dříve řekl, že velký důraz bude při studiu kladen na reálnou praxi. Škola touží také pro budoucí policisty či dozorce vybudovat vzduchovkovou střelnici. „Obor nabídne například předměty veřejný pořádek, právo, kriminalistika, kriminologie, psychologie či sebeobrana. Žáci se též naučí používat zbraň,“ doplnil ředitel.

Obor Bezpečnostně právní služby nabízí v Libereckém kraji prozatím jen soukromá Střední škola Kateřinky v Liberci. Ke studiu bere 32 studentů, loni dostala 78 přihlášek.

Podobně zaměřené obory nabízí ještě soukromá Euroškola v České Lípě. Do oboru Ekonomika podnikání se zaměřením na bezpečnostní služby přijme 30 studentů. Krajská střední škola Semily zase nabízí obor Požární ochrana a bere 30 studentů.

Sehnat nové policisty se v Libereckém kraji daří jen obtížně. Vloni z 279 žadatelů uspěla necelá čtvrtina. Kvůli nedostatku lidí tak policie pospojovala některá obvodní oddělení, aby zajistila nepřetržitou službu.

„V minulém roce jsme přijali v náboru 72 nových uchazečů. Naproti tomu zamítli 171 žádostí. Z největší části zájemci nesplňovali podmínky, aby prošli psychologickým vyšetřením, nebo sám uchazeč svou žádost stáhl. Ve stejnou chvíli ale řady policie opustilo 108 členů sboru,“ uvedl ředitel krajských policistů Libor Špráchal.

Nástupní plat policisty je podle něj zhruba 30 tisíc korun hrubého, po absolvování základní odborné přípravy pak stoupne přibližně o pět tisíc. Žadatele se policie snaží motivovat i náborovými příspěvky. Jejich výše se v jednotlivých krajích liší. V Libereckém kraji jde momentálně o 110 tisíc korun.

Autor:
zpět na článek