Vodní záchranáři mají spory s Jabloncem, na přehradě letos nebudou

  11:42,  aktualizováno  15:45
Vodní záchranná služba letos nebude kvůli sporům s městem zajišťovat zdravotnický dozor na jablonecké přehradě. Důvodem je údajně dlouhodobý problém se zázemím a podoba trvalé stanice. Jablonec se brání a tvrdí, že zázemí bylo připraveno jako v minulých letech.

Zdravotní dozor na přehradě Mšeno zajišťovala Vodní záchranná služba Jablonec nad Nisou. | foto: VZS Jablonec nad Nisou

O ukončení zdravotnického dozoru na přehradě informovali vodní záchranáři na své facebookové stránce.

„Letos nebudeme zajišťovat zdravotnický dozor nad vodním dílem Mšeno. Bohužel se nám nepodařilo s vedením města včas vyřešit dlouhodobý problém se zázemím pro výkon našich služeb. Nemáme nejen vyhovující dočasné zázemí, ale ani nijak dořešenou finální podobu naší trvalé stanice,“ napsali záchranáři, kterým měla začít sezona už za necelý měsíc.

„Stále jsme drženi v nejistotě, ačkoli se již přes tři roky o řešení se stávajícím zastupitelstvem snažíme. Snažit se ale budeme i dál, abychom pro vás mohli na Mšeně být alespoň příští roky. Děkujeme za pochopení a podporu. Věříme, že do dalších sezon se nám s vedením města společnou cestu najít podaří,“ stojí v příspěvku.

Redakce iDNES.cz požádala o vyjádření předsedu jablonecké vodní záchranné služby Jakuba Mottla, ten však situaci komentovat odmítl.

Podmínky byly stejné jako dřív, brání se město

Mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová uvedla, že si město váží práce a nasazení Vodní záchranné služby.

„Je nám líto, že pro letošní sezonu tato služba na přehradě aktivní nebude. Město vytvořilo podmínky pro její působení i letos — připravili jsme zázemí v rozsahu uplynulých let, v minulém roce jsme navýšili finanční příspěvek a navýšení bylo schválené i pro tento rok. Rada města rovněž schválila smlouvu pro letošní sezonu, která byla připravená k podpisu,“ zmínila Fričová.

Vodní záchranáři v Jablonci vyhlíží základnu, zatím se přesunou do buněk

Podle ní intenzivně probíhají jednání o budoucím stálém zázemí pro záchranáře na přehradě. „Město v těchto jednáních průběžně reaguje na požadavky zástupců služby a snaží se hledat řešení, která budou dlouhodobě funkční a vyhovující. Tyto procesy jsou přirozeně časově náročnější, ale postupují ve spolupráci obou stran k cíli,“ uvedla mluvčí.

„Naší prioritou zůstává, aby bylo trvalé a kvalitní zázemí pro vodní záchrannou službu v budoucnu zajištěné. Jsme připraveni v jednáních pokračovat a společně hledat cestu k udržitelnému řešení,“ dodala Fričová.

Navýšený finanční příspěvek

Vedení města v průběhu úterý upřesnilo, že splnilo všechny podmínky, které záchranáři požadovali.

„V těchto dnech se na Tajvanu bude instalovat mobilní zázemí pro vodní záchrannou službu, rada města odsouhlasila navýšený finanční příspěvek a schválila smlouvu pro letošní sezonu, která byla připravena k podpisu,“ stojí v prohlášení, pod kterým jsou podepsáni náměstci Jakub Chuchlík a Petr Roubíček.

Podle této smlouvy by v termínu od 26. června do 31. srpna od 8 do 20 hodin měli u přehrady sloužit vždy tři záchranáři.

„Město se ve smlouvě zároveň zavazuje k bezplatné zápůjčce materiálního zabezpečení a k vytvoření zázemí na pozemku na Tajvaně. Maximální cena za poskytnuté služby je stanovená na 480 tisíc korun. Rada města smlouvu schválila 12. května, záchranáři ji dosud nepodepsali,“ pokračuje prohlášení a upozorňuje, že na Tajvanu, kde má mobilní zázemí stát, je studna s pitnou vodou, kterou záchranáři také požadovali.

„Vodní nádrž Mšeno není v majetku města a primárně neslouží k rekreaci. Vybudovaná byla jako součást protipovodňové ochrany a na jejich březích jsou pouze dvě oficiální koupací lokality – u bývalé Bižuterie a u Prutu. Město nemá zákonnou povinnost poskytovat službu vodních záchranářů u přehrady, přesto tento nadstandard pro své obyvatele a návštěvníky zajišťuje a zajišťovat chce i nadále,“ dodávají náměstci v prohlášení.

Od roku 2023 v buňkách

Záchranáři jsou od roku 2023 v mobilních buňkách na poloostrově Tajvan. Předtím byli v nájmu v provizorních prostorách. Od té doby stále čekají na důstojné zázemí.

„O přítomnost vodních záchranářů u nádrže Mšeno v průběhu letní sezony samozřejmě stojíme. Proto jsme okamžitě, jak jsme se dozvěděli, že dostali výpověď z dosavadního zázemí, začali jednat o náhradním prostoru,“ řekl tehdy Chuchlík.

V plánované nové stanici, která bude stát blíže hráze, má vyrůst sociální zázemí a odpočinková místnost pro noční pohotovost, dále ošetřovna, ložnice, kuchyně, sklady a technické zázemí. Z terasy bude výhled na vodu a okolí.

Celá budova bude pak uzpůsobena potřebám rychlého výjezdu. Základna umožní záchranářům být k dispozici po celý den i v noci.

Autor: