iDNES.cz

Ultrazvuk, ostrůvky, časem i fosfor. Jablonec bojuje se sinicemi v přehradě

  10:16
Na jablonecké přehradě pokračuje stejně jako v minulých letech úspěšný boj proti sinicím ve vodě. Radnice opět využila ultrazvuk a do budoucna přemýšlí také o metodě srážení fosforu.

Od loňského roku jsou na takzvané druhé přehradě umístěné vegetační ostrůvky. | foto: Město Jablonec nad Nisou

„Zařízení s výkonným rezonančním ultrazvukem bude umístěné na největší vodní nádrži do září. Součástí je pak doprovodný monitoring kvality vody na kaskádě nádrží od června do srpna,“ sdělil náměstek jabloneckého primátora Petr Roubíček.

Hubení sinic moderní technologií si radnice objednala u firmy Photon Water Technology a za zakázku zaplatí 457 tisíc korun i s daní. Oproti loňskému roku bude společnost odebírat navíc vzorky vody na nátoku do přivaděče z Bílé Nisy v Loučné, ze kterých se budou provádět laboratorní analýzy množství fosforu ve vodě za období červen až prosinec 2022.

„Srážení fosforu je další možností, jak omezit výskyt a množení sinic. O tomto způsobu uvažujeme až v dalším období, protože povolovací proces je komplikovaný,“ dodal Roubíček.

Od loňského roku jsou na takzvané druhé přehradě umístěné vegetační ostrůvky. „Plovoucí ostrovy jsou vlastně kořenovými čistírnami vody, které mají hned několik funkcí,“ vysvětlil loni Petr Kvapil, ředitel Photon Water.

„Jednak ostrovy svým kořenovým systémem z vody odčerpávají živiny a vodní sloupec mírně zastiňují, čímž zužují prostor pro rozvoj sinic a řas. Zároveň kořeny vegetačních ostrovů poskytují úkryt a podmínky pro rozvoj zooplanktonu a dalších organizmů konkurujících sinicím a řasám s pozitivním dopadem na celkovou biodiverzitu této vodní plochy a podporu samočistících funkcí s přímým i nepřímým vlivem na kvalitu vody,“ dodal.

Autor:
zpět na článek