Stánky u přehrady navodí atmosféru první republiky, budou ale až za rok

  16:40
Radnice představila další vizualizace, které ukazují, co příští rok nahradí roztříštěný a nepříliš estetický styl současných stánků či toalet na březích jablonecké přehrady. Nová podoba evokuje dřevěné plovárny s nádechem doby první republiky

Převážně dřevěné moduly budou velké 6 x 6 metrů. | foto: Prokš Přikryl architekti

Návrh z pera architektů Marka Přikryla a Martina Prokše z ateliéru Prokš Přikryl architekti řeší tři problémová místa v okolí vodní nádrže - WC a občerstvení U Prutu, zátoku v blízkosti městského bazénu, a to její jižní i severní břeh.

Všude bude prostor pro jedno či více občerstvení, sklady a větší toalety, které navíc rozšíří sociální zařízení pro tělesně handicapované.

„V dřevěných modulárních stavbách se navíc budou moci návštěvníci převléci a už nebudou provádět podivné cviky pod osuškou či dekou. Po koupání se mohou také vysprchovat,“ uvádí aktuální číslo Jabloneckého měsíčníku, který vydává radnice.

Moduly budou až za rok

Podle náměstka primátora Petra Roubíčka město nyní řeší s projektanty přesné vybavení jednotlivých stavebních modulů. „Některé z modulů nabídnou také příjemné kryté posezení za letního deště nebo ochranu před sluncem,“ dodal náměstek.

Kromě toho, že radnice zveřejnila bližší podobu proměny břehů přehrady, sdělila též, že pláže se letos nijak nezmění. 

„Původně jsme to tak zamýšleli. Zjistili jsme však, že všechny legislativní požadavky, jednání se stávajícími provozovateli, majetkové vypořádání přípojek, uzavírání nových nebo prodlužování starých nájemních smluv, to vše je tak rozsáhlá agenda, že jsme se rozhodli nenarušovat letošní letní sezonu. Proto letos vše detailně připravíme a příští rok spustíme nový provoz od začátku sezony, která oficiálně startuje vždy 1. června. Za pěkného počasí se však stánky otevírají už v průběhu května. Snaha je tedy termín otevření posunout směrem k dubnu 2022. Tímto rozhodnutím se snažíme minimalizovat ztráty všech provozovatelů,“ vysvětlil Roubíček.

Jak již MF DNES na sklonku loňského roku informovala, soutěž na proměnu břehů přehrady město spustilo v červenci a přihlásila se do ní pětice studií.

Komise složená ze zástupců radních nebo architektů vybrala již uvedené vítěze – pražský ateliér Prokš Přikryl architekti.

Cílem proměny je tvář okolí vodní nádrže vizuálně propojit, očistit a navázat na krajinu bez větších zásahů do ní.

Architekti navrhli jakési stavby připomínající plovárny, které se dají různě přizpůsobovat.

Podle potřeby z nich může vzniknout stánek s občerstvením i třeba převlékárna či sklad. Z velké části jde o stavby ze dřeva s lehkou a snadno opravitelnou konstrukcí.

Autor: