Policisté v Jablonci budou vyslýchat na dálku, dostali nové vybavení

  11:38
Jablonecká radnice pořídila pro policii takzvanou mobilní výslechovou místnost. Jde o zařízení, které prostřednictvím videa a zvuku umožní vyslechnout poškozené třeba u nich doma.

Sídlo městské policie v Jablonci nad Nisou | foto: Město Jablonec

„Nové zařízení umožňuje vzdálenou komunikaci mezi policií, soudy, věznicí, zadrženou osobou, tedy provádění výslechů na dálku. To velmi pomůže v pátrání, ale umožní i výslechy poškozených v případech mravnostních deliktů, znásilnění nebo kriminality na dětech v jejich domácím prostředí. Vzdálená komunikace výrazně ušetří čas, protože není nutné osoby k výslechům převážet,“ vysvětlil ředitel městských strážníků v Jablonci Michal Švarc.

Pro město to není v poslední době jediný „dárek“ pro státní policii. Nedávno za 240 tisíc korun bez daně pro ní zakoupilo dva drony, jeden vybavený termokamerou.

„Dron je schopný být na místě nehody nebo trestného činu téměř okamžitě a účinně zmapuje situaci tak, že dispečer může rychle reagovat a organizovat příjezd pomoci a dalších složek IZS,“ okomentoval jablonecký primátor Miloš Vele.

Do boje se zločinem nasadí policie v Jablonci drony, skútry i mobilní kameru

Termokamera se bude hodit při vyhledávání ztracených lidí, drony mohou pomáhat také při dokumentaci násilné trestné činnosti nebo při pátrání po nebezpečném pachateli v otevřeném terénu. Své místo bude mít i v rámci bezpečnostních opatření na fotbalových utkáních či demonstracích nebo při řešení problémů s agresivními řidiči.

Vyzbrojením v poslední době prošla také místní městská policie. Ta má nově jako jediná mobilní kameru s online přenosem na dispečink. Výbava strážníků se též rozrostla o dva nové skútry. Ve městě také přibyly dvě kamery, a to v areálu Eurocentra a Střelnice.

3. prosince 2023

Autor: