iDNES.cz

Lázně nejsou nebezpečné a nápor kultury vydrží, říká bývalé vedení Jablonce

  11:40
Jsou bývalé městské lázně v Jablonci nad Nisou opravdu v tak havarijním stavu, že se do nich nesmí? Bývalé vedení města si to nemyslí. Rozhodnutí o uzavření budovy bere jako politikum.

Městské lázně v Jablonci nad Nisou z roku 1910 jsou kulturní památkou. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Vzkaz z jednání jabloneckých radních z minulého týdne zněl jasně: stavební posudky říkají, že statika chátrajících městských lázní je narušená, vstup do nich je nebezpečný, a proto se tam až do odvolání nesmí konat žádné kulturní akce.

S tím však rozhodně nesouhlasí opoziční zastupitelé ani spolek, který se památkově chráněnou budovu snažil oživit. Podle nich z posudků nevyplývá, že je dům v havarijním stavu, a navíc existují i zprávy odborníků, které některé posudky vyvracejí.

„Ne všechny zprávy a statické posudky hovoří o tom, že mají lázně špatnou statiku. Ve skutečnosti některé odpovídají i na jiné otázky,“ tvrdí bývalý náměstek primátora a nynější opoziční zastupitel za Piráty Jakub Chuchlík.

„Například zpráva z roku 2015 posoudila technický stav objektu tak, že na základě ní tehdejší vedení města lázně zapůjčilo aktivitám spolku ArtproProstor. Další o rok mladší posudek řešil statické posouzení určených konstrukcí v souvislosti s opravou krovu. O rok později přišla další diagnostika konstrukcí, nikoli statická zpráva. Na základě ní ovšem město budovu tehdy zavřelo,“ vypočítává Chuchlík.

„Je tu však i oponentní posudek pana Novotného, který rozporuje havarijní stav. Minulý rok jsem navíc ze své funkce náměstka primátora zadal třetí nezávislý posudek, a ten se přiklonil k interpretaci statika Novotného. Navíc v budově proběhla zkouška akustického zatížení, která vyloučila rizika případného opadání omítek,“ popsal Chuchlík.

„Z uvedeného je zřejmé, že se nejedná o havarijní statický problém, jak je prezentováno. Zároveň to znevěrohodňuje naše rozhodnutí lázně jednorázově pro veřejnost otevřít,“ poznamenal.

Exnáměstek primátora dodává, že zavření lázní pro veřejnost chápe jako legitimní politický krok. „Někdo hledá možnosti, jak oživovat město, jak dávat prostor občanským aktivitám a jak obracet pozornost ke kulturnímu dědictví. Někdo nechce nic řešit a raději lázně uzavře,“ doplnil Chuchlík.

Lázně hostily Dusilovou i Fulghuma

V minulosti se v lázních například konal unikátní vizuální koncert zpěvačky Lenky Dusilové, svůj videoklip tam točila kapela Ready Kirken, autorské čtení tam měl americký spisovatel Robert Fulghum. Letos se lázně měly stát 8. února jednou ze zastávek doprovodného kulturního programu lyžařského závodu Jizerská padesátka.

Řadu akcí měl na svědomí již zmíněný spolek ArtproProstor, jež se o oživení místa snaží posledních pět let.

„Chápeme, že technický stav lázní není ideální, nicméně výklad toho, je-li žádoucí zpřístupnit je veřejnosti či nikoliv, se v uplynulých letech již několikrát změnil. Rádi bychom s městem celý stav dále komunikovali. Nechceme, aby se budova opět zakonzervovala a pokračovalo její chátrání. Vyhlídka na celkovou rekonstrukci tu stále není. Jsme přesvědčení o tom, že aby chátrání dále nepokračovalo, měla by být budova alespoň minimálně využívána,“ vyjádřil se spolek na svém Facebooku.

Podle současného vedení města nelze v současném stavu bývalé lázně s čistým svědomím veřejnosti otevřít a spolehnout se na to, že se nikomu nic nestane. 

„Všechny zprávy pracují se slovy „zřejmě“, „je pravděpodobné“, všechny mluví o trhlinách na spodní líci stropní skořepiny, které nemusí, ale mohou být nebezpečné, zmiňují ocelová táhla bez napětí, která nemusí, ale mohou být důležitá pro uchycení klenby. Je opravdu zřejmé, že se nejedná o havarijní technický stav, jak je prezentováno,“ ptá se vedení města skrze svou mluvčí Janu Fričovou. 

„Na to žádný z posudků nedává jednoznačnou odpověď. Jak konstatoval náměstek David Mánek, v současné chvíli město jedná s krajským úřadem o projektu Křišťálové údolí, kde by Jablonec měl být pro svou bižuterní a sklářskou výjimečnost jedním z center. A právě k těmto účelům by se mohla hodit budova bývalých lázní, na jejíž opravu bude pravděpodobně možné využít dotaci, jež by měla být vypsána v příštím dotačním období. Bez přispění dotace není Jablonec schopen tak velkou rekonstrukci ze svého rozpočtu uhradit. A proto zatím budovu, která není bezpečná, veřejnosti neotevře.“

Autor:
zpět na článek