V Jablonci instalují chytrý radar, příliš rychlé řidiče několikrát varuje

  7:52
Změří nejenom rychlost projíždějícího vozidla, ale zobrazí také jeho SPZ a pokud řidič nezákonně přidá plyn, rovnou odešle záznam o přestupku na magistrát. Oboustranný ukazatel rychlosti a radar v jednom se objeví v jablonecké ulici U Přehrady, kde motoristé nejčastěji porušují pravidla silničního provozu.

Stejný typ radaru mají například v Benešově. | foto: Město Benešov

A proč právě ulice U Přehrady? „Od poloviny letošního září do začátku října jsme si v této ulici objednali oboustranné statické měření počtu a rychlosti vozidel, protože právě v této ulici dochází k častému překračování nejvyšší povolené rychlosti a také k vážným dopravním nehodám,“ zdůvodnil náměstek jabloneckého primátora Milan Kouřil.

Doplnil také, že například v letech 2019 a 2020 tu došlo k přibližně jedenácti dopravním nehodám, jejichž příčinou bylo překročení rychlosti, předjíždění, nedání přednosti nebo nesprávný způsob jízdy. Přístroj radnice zakoupí za 900 tisíc korun.

Chytrý radar Zeus funguje na principu opakovaného varování, kdy je řidič o své rychlosti nejprve informován a má dost času na to, aby svou rychlost snížil. 

Pokud nezpomalí, zobrazí se na radaru nápis „Zpomalte.“ Pokud ani na něj šofér nereaguje, zobrazí radar na displeji značku vozu, což je poslední varování, které má řidiče donutit dodržovat předepsanou rychlost. 

Když ani pak nereaguje, může zařízení přestupek zdokumentovat a odeslat správnímu orgánu. Tento typ radaru zatím v Libereckém kraji není příliš rozšířený, ale používají ho třeba ve Velkém Valtinově na Českolipsku.

Podle náměstka Kouřila už o zařízení mají zájem další obce. „Také starostové obcí v okolí projevili zájem o spolupráci na zvýšení bezpečnosti provozu na silnicích. Už mají ve svých obcích měřiče, které zaznamenávají časté a opakované překračování maximální povolené rychlosti. Poptávka je z Rychnova, Bedřichova, Janova, Rádla či Maršovic,“ dodal Kouřil.

Autor: