iDNES.cz

Jablonec chce koupit předválečné obrazy, které má zapůjčené od banky

  8:28
Na jednom je panorama města viděné od Dobré Vody, na druhém se vine potok zimní krajinou. Dva obrazy zdobí zasedací sály jablonecké radnice. Ta je má ovšem zapůjčené od Komerční banky a nyní by je ráda získala do svého vlastnictví.

Obrazy zdobí zasedací sály jablonecké radnice, na jednom je panorama města. | foto: Město Jablonec nad Nisou

Výtvarné počiny jsou dílem Romana Dresslera a Eduarda Enzmanna a vznikly před druhou světovou válkou.

„Obě díla jsou vypůjčena od Komerční banky, která je původně měla ve své budově v Jablonci a po jejím prodeji je umístila do depozitáře,“ vysvětlil jablonecký primátor Jiří Čeřovský.

Aktuální smlouva o výpůjčce mezi bankovním domem a městem je platná do konce přespříštího roku. 

„Protože se jedná o díla dodávající prostorům eleganci a jsou oblíbená i u veřejnosti díky svému lokálnímu charakteru, začali jsme opakovaně s bankou jednat o možnosti jejich odkupu za cenu dle znaleckého posudku, a to 160 tisíc korun. Zástupci banky prodej připustili jako možný s tím, že v případě zájmu města o něm rozhodne řídící board banky,“ doplnil tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Malíř Roman Dressler (1889–1963) byl úspěšným portrétistou, stejně tak se věnoval i krajinomalbě. Jeho drobnopisná, precizně provedená malba vyniká v několika širokých panoramatických pohledech na Jablonec.

Krajinář Eduard Enzmann (1882–1965) se trvale usadil v horské osadě Jizerka a vybíral si motivy převážně v jizerskohorské krajině. Obrazy s jabloneckými náměty maloval na objednávku. Tak vznikl jeho monumentální triptych, který zdobí koncertní sál budovy Základní umělecké školy v Podhorské ulici.

Autor:
zpět na článek