Jablonec opraví vybydlené městské byty, vzal si dvacetimilionový úvěr

  13:04,  aktualizováno  14:03
Čtyřicet osm městských bytů se chystá zrekonstruovat jablonecká radnice. Opravy bude financovat z dvacetimilionového bankovního úvěru, který ve čtvrtek posvětili zastupitelé.

Jeden z bytů určených k rekonstrukci | foto: Město Jablonec

Prázdné byty k rekonstrukci si město rozdělilo do dvou skupin.

„K financování menších, jejichž rekonstrukce není tak finančně náročná, bychom chtěli využít současnou situaci, kdy jsou levné úvěry a předpokládá se, že příjmy z nájmů pokryjí splátky. Větší byty s finančně náročnějšími rekonstrukcemi máme v plánu pronajmout nájemcům, kteří by se na rekonstrukci finančně podíleli a svou investici by si takzvaně odbydleli,“ popsal náměstek primátora Milan Kouřil.

Byty už prohlédl stavební technik a zjistil v nich, co je nutné opravit a vyčíslil náklady. Ve většině případů se jedná o byty zdevastované, určené na celkovou rekonstrukci. 

„Zvláště je třeba opravit podlahy, stropy, stěny a omítky včetně výmalby, v koupelnách udělat obklady včetně zařizovacích předmětů, zárubně, v bytech chybí kuchyňské linky. Je třeba vyměnit kotle a vyvložkovat komíny, usadit topná tělesa,“ vyjmenovala mluvčí radnice Jana Fričová.

Půjčka od ČSOB je na deset let a město ji začne každý měsíc splácet od ledna 2023. Úvěr bude možné čerpat do 31. 12. 2022, měsíční splátky budou činit 166 700 korun. 

„Ekonomové předpokládají, že díky oživení ekonomiky se Česká národní banka vrátí k pomalému zvyšování sazeb ve třetím kvartálu roku 2021. Teď je tedy ideální období pro fixování úroků,“ domnívá se Kouřil.

Autor: