Umělá inteligence s návštěvníky vtipkuje, složí jim báseň i odpoví na otázky

  11:16
Jmenuje se Holly jako chytrý počítač ze seriálu Červený trpaslík a umí skládat básničky, vyprávět vtipy nebo zodpovídat otázky. To vše díky umělé inteligenci. Právě té je věnována nová expozice libereckého science centra iQlandie.

Chatbotka Holly je ale jen jedním ze čtyř exponátů, který návštěvníci najdou v oddělení Člověk. Expozice má přiblížit základy a principy, na kterých funguje umělá inteligence, a taky interaktivní formou ukázat, jaké přináší možnosti.

„Jsme první science centrum, které se chce věnovat umělé inteligenci. I my se učíme, jak bychom to chtěli prezentovat návštěvníkům. Chceme jim poskytnout příležitost lépe porozumět tomuto klíčovému tématu, které bude hrát stále významnější roli v našich životech,“ říká ředitel iQlandie Václav Dostál.

Cílem expozice je, aby návštěvníci prostřednictvím interaktivních exponátů a doprovodných grafických materiálů porozuměli podstatě umělé inteligence, principům jejího fungování a také se seznámili s jejími současnými možnostmi a omezeními.

Liberec, 14. 3. 2024, iQlandia umělá inteligence, nová expozice

Celkem tu pak najdou čtyři exponáty, mezi kterými je rozpoznávání tváří, vytvoření obrázku na základě takzvaných promptů, tedy konkrétních požadavků, či rozpoznávání obrázků. Čtvrtý exponát představuje chat s umělou inteligencí zastoupenou chatbotkou Holly. Té mohou návštěvníci zadávat různé úkoly. Holly jim složí báseň, řekne vtip nebo zodpoví, jak hluboká je nejhlubší propast světa.

Podle Petra Desenského, manažera pro vědu a vzdělávání, bylo podstatné, aby byla expozice přístupná a zároveň zábavná pro návštěvníky všech věkových kategorií.

„Tato expozice nabízí možnost nejen teoreticky se dozvědět o umělé inteligenci, ale také si ji na vlastní kůži vyzkoušet a osahat. Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost poznat, jak může umělá inteligence usnadnit a již usnadňuje jejich každodenní život,“ míní Desenský, podle kterého by se jí lidé neměli bát. „Umělá inteligence vás o práci nepřipraví. Připraví vás o ni někdo, kdo ji umí používat. Ten, kdo to bude umět, má zkrátka výhodu.“

Nová expozice vznikla i díky evropskému projektu TechEthos. Na přípravě se také podílel Jiří Vraný z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci.

„Za pár let bude umělá inteligence běžnou součástí našich životů, stejně jako jsou dnes chytré telefony, což jsme si před takovými 20 lety také mohli jen stěží představit. Úskalí v přípravě této expozice spočívalo ve správné vyváženosti. Je určená především dětem a mladým. Chtěli jsme jim předat nějaké poučení o fungování umělé inteligence, ale přitom je zaujmout a příliš nezahltit. Věřím, že se to povedlo a je dobře, že iQlandia tuto expozici má,“ dodává Vraný.

Autor: