Končícího Husáka nahradil v čele liberecké krajské policie Ondřej Musil

  9:38,  aktualizováno  9:55
Novým ředitelem policie Libereckého kraje se stal dosavadní první náměstek Ondřej Musil. Ředitel Vladislav Husák ve funkci skončil na začátku února poté, co ho odvolal policejní prezident. Odejít musel kvůli účasti na nepovoleném večírku v teplickém hotelu.

Informaci o novém řediteli potvrdil portálu iDNES.cz mluvčí krajských policistů Vojtěch Robovský.

„Plukovník Ondřej Musil byl 5. února jmenován policejním prezidentem Janem Švejdarem do funkce ředitele Krajského ředitelství policie v Libereckém kraji,“ sdělil Robovský. Dodal také, že nejde o funkci dočasnou. 

Švejdar dnes České televizi řekl, že nechtěl situaci se jmenováním nového ředitele prodlužovat, proto Musila jmenoval ředitelem. Státního zaměstnance lze dle zákona zařadit na jiné služební místo, je i možné na funkci vyhlásit výběrové řízení. V tomto případě ho ale policie nevyhlásila.

Provizorní řešení by bylo špatné, řekl šéf policie

„Jestli něco Policii ČR a občanům neprospívá, tak je to nejistota, z toho důvodu to řešení bylo takto rychlé a nekompromisní,“ vysvětlil Švejdar. Jakékoli provizorní řešení by podle něj bylo špatné. „Nechtěl jsem, aby tu bylo bezvládí,“ dodal policejní prezident.

Dvaašedesátiletý Musil pracuje u policie od roku 1992. Jeho kariéra začala v Jablonci nad Nisou. Od roku 2009 tu vedl službu kriminální policie a vyšetřování. V roce 2010 se stal náměstkem ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování na krajském ředitelství. Funkci zastával doposud. 

Musil uvedl, že mezi nejdůležitější úkoly, které před ním stojí a kterým se chce věnovat, patří stabilizace personálního stavu policistů a občanských zaměstnanců a také optimalizace jednotlivých útvarů a oddělení.

„V dnešní složité době chci společně se svými kolegy zajistit, aby výkon policejní služby byl co nejefektivnější a aby, pokud možno, občané Libereckého kraje nepocítili dopady dnešní doby na naši práci. Samozřejmě, že je pro mne velice důležité, aby se tady lidé cítili bezpečně, protože pocit bezpečí významně ovlivňuje kvalitu života,“ sdělil nový ředitel

„Současně bych velmi rád pokračoval v započaté cestě předchozího ředitele, který věnoval velký kus své práce zlepšování pracovních podmínek našich lidí. Jejich spokojenost je předpokladem spokojenosti občanů.“ 

Musil pak pro Českou televizi dodal, že začal třicátý rok služby u policie a že povýšení bere jako jakési vyústění své kariéry. 

Vladislav Husák

Vladislav Husák

Vladislava Husáka policejní prezident oficiálně odvolal z funkce k 1. únoru, jenže krajský policejní ředitel ležel od 29. ledna v nemocnici a jeho zdravotní stav mu nedovolil si vyzvednout odvolání a převelení na jiné služební místo.

Česká televize předminulý pátek uvedla, že se Husákovi ráno udělalo zle na policejní stanici v Kořenově na Jablonecku, kolegové zavolali záchranáře. S podezřením na interní onemocnění ho do nemocnice přepravil vrtulník. Policejní prezident následně oznámil, že je Husákův stav stabilizovaný.

Policista má působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy.

Policejní prezident zároveň s Husákem vede kázeňské řízení. Husák byl 23. ledna na oslavě podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy v hotelu Prince de Ligne, která znamenala porušení několika vládních nařízení proti šíření koronaviru. 

Husák se hájil tím, že v hotelu měl domluvené setkání se šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou a se současným místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem o sportovní unii.

Porušením vládních nařízení při oslavě v hotelu se zabývá policie. Ta předala některé spisy příslušným správním orgánům k dalšímu vyšetřování. Aby se předešlo spekulacím a případným námitkám podjatosti teplických policistů, přikázal 27. ledna ředitel Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje Jaromír Kníže provést šetření obvodnímu oddělení Litvínov, územnímu odboru Most.

Vladislav Husák byl ve funkci ředitele krajských policistů od 15. září roku 2013. Dva roky byl i policejním prezidentem.

Autor: