V Jablonci po 28 letech končí oblíbený klub. Může za to i město, tvrdí majitelé

  16:00
Na české hudební scéně by se jen těžko hledala kapela nebo interpreti, kteří na zdejších prknech nestáli. Známý podnik Klub Na Rampě sídlící v prostorách jabloneckého Eurocentra se ale po 28 letech možná definitivně loučí. Za koncem jednoho z nejstarších převážně hudebních klubů v republice je dlouhodobě nižší počet návštěvníků, finanční ztráty i nesrovnalosti s městem.

Milena a Martin Bauerovi na snímku z roku 2016 | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Divokej Bill, Dan Bárta, Hudba Praha, Tomáš Klus, Chinaski, ale i Oskar Petr, Eva Pilarová, Vladimír Mišík nebo Václav Neckář. Filozofií rodinného Klubu Na Rampě bylo dělat takový program, který by jeho tým jinak navštěvoval jinde. Za téměř tři desítky let zde proto vystoupily stovky českých i zahraničních kapel a interpretů. Někteří tady hráli už jako ostřílení muzikanti, jiní dostali příležitost odstartovat kariéru.

„Od začátku bylo jasné, že klub nebude vydělávat, podobný program nelze dělat na komerční bázi. Výnosy ze vstupného, baru, od sponzorů a příspěvky z kulturních fondů města by náklady měly vyrovnat. To už se obvykle nedaří, obzvlášť po covidovém šílenství se zcela změnilo chování velké části návštěvnické obce. Chybějící finance proto pravidelně dorovnáváme z mateřské firmy nad rámec původně stanoveného příspěvku jejího rozpočtu,“ objasňují ve facebookovém statusu majitelé Bauerovi a provozní tým klubu hlavní důvody jeho konce.

Kromě zmíněného se pro ukončení provozu rozhodli také kvůli nutným opravám a inovacím, o které opakovaně žádali majitele budovy Eurocentra, tedy město Jablonec nad Nisou.

„Po každém tání sněhu spojeným s deštěm zatéká do sálu mezi techniku i diváky. S tím je spojená nefunkčnost promočené tepelné izolace a velké tepelné ztráty. Za příslušné energie platíme celoročně neúměrně vysoké částky. V pořádku není ani systém vytápění a vzduchotechniky, přepětí v elektroinstalaci nebo popraskané podlahy. V poslední době je komunikace s pronajímatelem objektu složitá,“ přiznává Martin Bauer mladší, jednatel společnosti Sundisk, která Rampu provozuje.

Náměstkyně o problémech klubu nevěděla

Vedení města k novince podle slov jablonecké náměstkyně Lenky Opočenské, která se k překvapivému uzavření klubu vyjádřila za radnici jako první, teprve vydá stanovisko. „Musíme se na něm ale dohodnout, protože věc je velice čerstvá. Prosíme proto o strpení,“ říká.

Sama prý o jeho problémech ani stížnostech vůbec nevěděla. „Přejeme si, aby klub fungoval, byť si uvědomujeme, že dnešní doba těmto klubům ne úplně přeje, jako tomu bylo třeba před dvaceti třiceti lety. Chceme, aby kultura v Jablonci nad Nisou fungovala,“ dodává Opočenská.

Jablonecký klub založil v roce 1996 Roman Rákosník. Je jedním z nejstarších převážně hudebních klubů v republice a jeho unikát tkvěl vždy především v pestrém programu, z nějž si vybrali všichni napříč kulturou i generacemi. Od září roku 2006 je Klub Na Rampě součástí jabloneckého Eurocentra, kde působil i po svém založení před rekonstrukcí od roku 1996 do roku 2002. Mezi těmito etapami fungoval také v několika náhradních prostorách.

Dvacet let jablonecké Rampy. Zůstává dobrá hudba i nedostatek peněz

Aktuálně Bauerovi podle svých slov podali výpověď z pronájmu. Ve zbývajících dvou a půl měsících provozu chystají nabitý program, který nabídne průřez tím, co měli návštěvníci v klubu nejraději. Vše pak vyvrcholí závěrečným „mejdanem“ 30. listopadu.

Ačkoliv nyní končí významná etapa klubu, za jeho možným pokračováním vedení ještě dveře úplně nezabouchlo. „Kvalitní a po celé zemi mezi návštěvníky i umělci známou značku nechceme po 28 letech definitivně pohřbít, třeba v budoucnu vznikne nápad, jak ji obnovit,“ nezahazuje naději Martin Bauer.

„Dáváme tím městu prostor se v klidu zastavit, zamyslet se a provést tu rekonstrukci, která je skutečně potřeba. To snad nikdo nepopře,“ podotýká.