V půlce května svírala horskou silnici čtyřmetrová závěj, uhryzla ji fréza

  17:50
Jako by se propadli o čtyři měsíce zpátky. Tak si připadali silničáři, když likvidovali sníh na vozovce z Horních Míseček k Vrbatově boudě v Krkonoších. Traktor se sněhovými řetězy a frézou prokousával vysokými ztvrdlými závějemi.

Sníh na vozovce z Horních Míseček k Vrbatově boudě | foto: Silnice LK

Na silnici, kudy už měly jezdit na Zlaté návrší turistické autobusy, se navíc sypal nový sníh. V noci na středu připadlo na hřebenech Krkonoš pět centimetrů.

Fotogalerie

„Podle jízdního řádu jezdíme na lince Jilemnice - Horní Mísečky - Zlaté návrší od 11. května,“ říká Nikola Bradíková, mluvčí společnosti BusLine, která horskou vozovku obsluhuje svými vozy.

„Letos bylo ale v Krkonoších hodně sněhu a zahájení provozu v úseku Horní Mísečky - Zlaté návrší jsme museli odložit.“ BusLine by chtěl vyslat autobusy na horskou vozovku už v sobotu 18. května, kdy se má počasí oproti posledním dnům výrazně zlepšit.  

Meteorologové předpovídají, že se do Krkonoš o víkendu vrátí jaro a ve srovnání se středou vzrostou teploty až o dvacet stupňů Celsia. Kvůli úterní a středeční vánici však hrozí, že BusLine pošle své autobusy na hřebeny Krkonoš až 25. května. 

Jedna z nejvyšších vrstev za posledních deset let

Silnice z Horních Míseček na Zlaté návrší se jmenuje Masarykova. Patří Libereckému kraji a je 4,5 kilometru dlouhá.

„Na návětrné straně pod Vrbatovou boudou sahala výška sněhové pokrývky na silnici až do čtyř metrů,“ tvrdí Jan Sviták, náměstek hejtmana pro dopravu.

„Práci frézy navíc ztěžovalo počasí. V nejvyšších partiích silnice stále sněžilo a teplota se pohybovala pod nulou. Vrstva starého sněhu byla zmrzlá a tvrdá.“

Květnové nasazení frézy zvýší krajské správě silnic náklady na zimní údržbu. „V minulosti začala autobusová doprava mezi Horními Mísečkami a Zlatým návrším ještě později,“ dodává Sviták. „Co se ale týče sněhu na Masarykově silnici, tak se v polovině května jedná o jednu z nejvyšších vrstev za posledních deset let.“

Takto vypadala zastávka Zlaté návrší na konci března:

Milan Rychtr, starosta Vítkovic, na jejichž území Horní Mísečky leží, pamatuje Masarykovu silnice ještě více zasněženou. „S výjimkou letošního roku byly zimy v poslední době slabší. Kdysi ale nemohly po Masarykově silnici autobusy jezdit ještě na konci května,“ poznamenává starosta.

Tuhá zima udeřila například v roce 2005, kdy na Horních Mísečkách napadl sníh až do výšky přes tři metry. Silničáři uvolnili Masarykovu silnici z jeho sevření sněhu kolem 20. května.

Cesta na Zlaté návrší se v zimě neprotahuje a jezdí po ní pouze rolby a skútry. Sníh na silnici je proto důkladně udusaný.

Konečná stanice linky Horní Mísečky - Zlaté Návrší leží ve výšce skoro 1400 metrů v první, nejpřísněji chráněné zóně národního parku. Dopravu na Zlaté návrší povoluje vládní výjimka. Letos tam vyjede poslední autobus 28. října.

Za pěkného počasí bývají vozy plné nejen o letních prázdninách, ale i v září. Turisté se vydávají ze Zlatého návrší k pomníku Hanče a Vrbaty nebo sestupují kolem Labské boudy, pramenů Labe a Mumlavského vodopádu až do Harrachova.