Uznání odposlechů jako důkazu se nebojím, řekl Půta souzený za přijetí úplatku

  10:22,  aktualizováno  12:51
Korupční kauzu, v níž figuruje i jméno hejtmana Martina Půty, začal ve čtvrtek podruhé projednávat liberecký soud. Půta trvá na své nevině. Podle obžaloby však přijal úplatek více než 800 tisíc korun.

Po dvou letech liberecký soud opět začal projednávat komplikovanou a rozsáhlou korupční kauzu, v níž je mezi obžalovanými i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Hejtman je stíhaný za přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Od počátku svou vinu popírá.

V případu je nyní obžalováno celkem jedenáct lidí. Kromě hejtmana jsou mezi nimi bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci i pracovníci stavebních firem. Všichni si v květnu 2020 vyslechli osvobozující rozsudek.

Vrchní soud v Praze ale rozhodnutí soudce Petra Neumanna zrušil a kauzu vrátil zpět do Liberce. Mimo jiné i proto, že soudce nepřipustil jako důkaz odposlechy mezi obžalovanými.

Rozsáhlý případ převzal po Neumannovi, který krátce po vynesení rozsudku odešel do důchodu, soudce Pavel Pachner. Podle něj bude nutné provést znovu celé dokazování. Pachner to zdůvodnil dobou, která uplynula od předchozího řízení.

Hejtman měl vzít úplatek 830 tisíc korun

Hlavní jednání začalo ve čtvrtek čtením obžaloby, kterou státní zástupce přednášel dvě a půl hodiny. „Dnes se bohužel ukázalo, že celé hlavní líčení začne od začátku, soud bude projednávat všechno, co už projednáno bylo včetně čtení obžaloby státní zástupcem, mimochodem úplně stejné obžaloby jako před třemi lety. Považuji to za ukázku fungování, respektive nefungování české spravedlnosti,“ vyjádřil se ve čtvrtek Půta po dopolední části jednání.

„Je neuvěřitelné znovu poslouchat, z čeho mě obžaloba viní, zvláště když výpovědi svědků v minulých třech a půl letech tvrzení státního zástupce jednoznačně vyvrátily,“ uvedl dále hejtman, který věří, že v jeho případě padne i tentokrát osvobozující rozsudek.

„Uznání odposlechů jako důkazu, jak rozhodl vrchní soud, se nebojím. Naopak, dokazují moji nevinu,“ doplnil Půta.

Žaloba hejtmana viní, že za zmanipulování zakázky hrazené z evropských peněz vzal úplatek ve výši 830 tisíc korun. Podle státního zástupce Radima Kadlčka Půta ze své pozice předsedy Regionální rady ROP Severovýchod nejednal ve veřejném zájmu, ale v zájmu zhotovitele díla, v tomto případě stavební firmy Metrostav.

Kauza přestavby kostela trvá od roku 2014

„Půta měl jako předseda zajistit zachování rekonstrukce kostela v programu a změnu financování na průběžné, neboť evropské peníze měly být vyplaceny až po dokončení oprav. Obojí se stalo, žádné peníze ale kvůli zahájení trestního řízení nebyly vyplaceny zhotoviteli díla,“ sdělil Kadlček ve své závěrečné řeči při minulém řízení u libereckého soudu.

Za důkaz svého tvrzení žalobce považuje zejména tabulky se jmény a peněžními částkami nalezené v kancelářích firmy Metrostav.

Kauza přestavby kostela za více než 65 milionů se vleče už od roku 2014. Projekt byl od počátku považovaný za rizikový. Připravila jej společnost Geotermální energie pro občany (GEPO), která je obžalovaná společně s firmami Gallos, Developer cz a Metrostav. Žádné peníze vyplaceny nebyly.

Nejvyšší trest, a to ve výši šest a půl roku, navrhoval státní zástupce pro předsedu správní rady GEPO Petra Jirkůva. Osvobozující verdikt vynesl soudce 26. května 2020 po dvou letech jednání. Podle soudce Neumanna se nepředložilo nic, o co by se to dalo opřít. „Myslím, že se to nemělo žalovat,“ uvedl soudce.

Soud pokračoval i v pátek

Na pátečním jednání podle informací ČTK vyloučil krajský soud obžalované Libora Turského a Jiřího Zeronika k samostatnému projednávání. Uzavřeli se státním zástupcem dohodu o vině a trestu.

Ostatní obžalovaní vinu dál odmítají. Samostatné soudní jednání se uskuteční 27. července, rozhodl v pátek předseda senátu Pavel Pachner. Termín samostatného jednání tak bude v týdnu před tím, než bude senát pokračovat v projednávání hlavní kauzy.

ČTK dále uvedla, že Turský, který ve čtvrtek odmítl vypovídat, podle svého dřívějšího vyjádření vystavoval pro firmu Metrostav fiktivní faktury. Takto získané peníze šly podle obžaloby na úplatky. Metrostav už dříve jeho obvinění popřel.

Svou vinu uznal také zakladatel GEPO a bývalý zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik, který stál u zrodu obou projektů, jimiž se soud zabývá. Jde o rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény a revitalizaci parku na Perštýně.

Před soudem v pátekvypovídal i hejtman Martin Půta, který opět reagoval na důkazy uvedené v obžalobě. Trvá na tom, že je nevinný a že žádný úplatek nevzal. Využil svého práva neodpovídat na dotazy státního zástupce. Hlavní líčení bude pokračovat i v následujících dnech. Naplánované je až do čtvrtka 9. června.

Autoři: ,