Hasičská nádrž dosloužila, Hrádek z ní udělá biotop

  8:24
Zchátralá hasičská nádrž na Dolním Sedle se promění nejpozději do konce roku 2026 v biotop s vodní plochou a odpočinkovými zónami pro místní. Podle předpokladů by měl projekt vyjít na bezmála pět milionů korun. Město Hrádek nad Nisou na něj bude čerpat dotaci z Fondu malých projektů Turów a ze svého zaplatí přibližně polovinu.

Nádrž už je ve špatném stavu a celé její okolí je velmi neutěšené. | foto: Roman Sedláček / www.hradek.cz

„Nádrž už je ve špatném stavu a celé její okolí je velmi neutěšené. Dno rybníka je zanesené letitými nánosy bahna, které se budou muset odtěžit,“ vysvětluje Jana Davidová z Odboru dotací, rozvoje a kultury Hrádku nad Nisou.

Podle radnice jsou dále kvůli dlouhodobému vlivu vodní eroze a neodbornému zásahu člověka poškozené náhon i trubky, z nichž teče voda do volného terénu. Kompletní revitalizací projde také levostranný přítok Lužické Nisy. Vysoutěžená firma kromě odbahnění rovněž pokácí tři vzrostlé stromy a místo nich se vysázejí nové.

Biotop ozvláštní mola

„Podle projektu budou v nejhlubší části rybníka dvě mola. Ta jsou navržená jako nosné ocelové konstrukce s dřevěnou terasovou plochou,“ představuje Davidová hlavní změnu.

Zhruba jednu třetinu nádrže bude od zbytku plochy oddělovat gabionová zídka, a vznikne tak mělčina s hloubku do 65 centimetrů. Zde se vysází vodní a bahenní rostliny, rozmístí se kameny a pařezy.

Návštěvníci se tak ve vodě nově budou moci vykoupat, k dispozici jim budou také lávka, schodiště a okolní zelená plocha. Kromě toho bude biotop přispívat k zadržování vody v krajině a poslouží jako přirozené prostředí pro drobné vodní živočichy a rostliny. I nadále bude nádrž k dispozici jako zdroj pro hašení případných okolních požárů.

Autor: