VIDEO: Při noční evakuaci hořícího paneláku se strážníci dusili kouřem

  13:06
Šedesát lidí vyhnal na ulici požár, který vypukl asi hodinu po půlnoci v panelovém domě v České Lípě. Několik lidí včetně strážníků pomáhajících s evakuací se nadýchalo kouře. Hasiči oheň zlikvidovali před druhou hodinou ranní.

K požáru dvanáctipatrové budovy v ulici Roháče z Dubé vyjely tři hasičské jednotky. Hořet začalo ve druhém podlaží. 

„Po příjezdu hasiči začali prohledávat prostory budovy, které již byly silně zakouřené, a proto museli ihned zahájit zásah v dýchací technice. Celkem šedesát lidí bylo nuceno opustit budovu, z toho třicet vyvedli přímo hasiči,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Lucie Hložková. 

Na místě zasahovali též záchranáři. „Ošetřili jsme jednoho člověka, který se nadýchal kouře, nešlo však o nic vážného. Z místa jsme nemuseli nikoho převézt do nemocnice,“ doplnil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev. 

Mezi prvními se v domě objevili strážníci. Zjistili, z kterého bytu vychází dým, a společně s policistou, který kolem projížděl, vykopli dveře. Uvnitř bytu nikdo nebyl.

„Což bylo štěstí, neboť velké množství kouře se rychle šířilo do chodby a do celého domu. Strážníci začali hasit nejprve hasicím přístrojem, poté i vodou z požárního hydrantu. Chodba byla velice brzy zaplněná dýmem,“ popsala dramatickou situaci mluvčí českolipské městské policie Eva Vlastníková. Dodala, že dva strážníci se nadýchali kouře, ale podle všeho budou zcela v pořádku.

Dočasné zázemí lidem z domu poskytl evakuační autobus. „Lokalizace požáru byla velitelem zásahu hlášena v 0:45, k úplné likvidaci požáru došlo v 1:54 hodin. Následně hasiči prostory odvětrali přetlakovou ventilací. Kolem druhé hodiny ranní se obyvatelé začali vracet do svých domovů,“ doplnila Hložková.  Příčinu a okolnosti vzniku požáru zjišťují vyšetřovatelé.

Autor: