Frýdlant je plný toulavých koček, město je začalo odchytávat do klecí

  16:54
Frýdlant na Liberecku řeší už přes pět let problém s narůstající populací toulavých koček. V okolí nejvíce zasažených lokalit nyní město nechalo umístit monitorované odchytové pasti. Veterináři pak zvířata vyšetří a případně vyléčí. Kočky pak podstoupí kastraci a budou vypuštěny zpět do přírody.

Kočky odchycené ve Frýdlantu v rámci odchytu a kastrace divokých koček. | foto: Útulek Azyl Pes Krásný Les

„Na město se obracejí obyvatelé, kterým přemnožené kočky ztrpčují život a kteří si také uvědomují zdravotní riziko, jež kvůli jejich krmení a shlukování na jednom místě vzniká,“ vysvětluje starosta města Dan Ramzer.

Toulavé kočky nejsou na rozdíl od těch domácích pod pravidelným dohledem veterináře, a proto přenášejí své choroby na další zvířata i lidi. V nejhorším případě se může jednat například o slintavku, vzteklinu, toxoplazmózu či onemocnění, jehož původcem jsou kočičí škrkavky. Kvůli tomu, že lidé toulavé kočky krmí, se navíc zvyšuje riziko, že se na místě budou shlukovat také myši nebo potkani.

Aktuálně je situace nejhorší v okolí areálu nemocnice a ulice Sídlištní. Protože ale takových míst bude zřejmě přibývat, začalo město ve spolupráci s útulkem Azyl Pes Krásný Les problém řešit a v okolí postižených lokalit umístilo odchytové pasti.

Monitorované klece

„Veškerý postup konzultujeme s veterináři a zvířata z klece vyzvedávají pracovníci útulku. Zachycovací klec je monitorovaná, takže v ní kočky nepřijdou k žádné újmě. Po převozu do útulku se kočky vyšetří, v případě nemoci vyléčí, podstoupí kastraci a následně je vrátíme do přírody,“ popisuje Ramzer.

V případě, že by past zachytila kočku, která má svého majitele, mohou lidé kontaktovat městskou policii nebo útulek a ujistit se podle fotografií, zda je mezi odchycenými zvířaty jejich mazlíček.

„Celá akce bude financována z městského rozpočtu. Náklady v tuto chvíli nedokážeme odhadnout, ale město se rozhodlo situaci podchytit a nekontrolované množení toulavých koček tímto alespoň omezit,“ dodává starosta Frýdlantu.

Opuštěné kočky z lesa našly azyl u ženy ze Svatavy (25. 8. 2023)

25. srpna 2023

Autor: