iDNES.cz

Firmy sahají po skautech, cení si vůdčích schopností a odpovědnosti

  16:14
Kdysi vedli oddíly vlčat či světlušek, dnes šéfují týmu v nadnárodní společnosti. Personalisté stále častěji sahají po lidech, kteří mají ve svém pracovním životopise uvedeno, že byli, nebo dokonce stále jsou skauty. Navíc skautské hnutí zažívá boom.
„Skauting nám dává přípravu do budoucna a je to věc, kterou si rádi napíšeme do...

„Skauting nám dává přípravu do budoucna a je to věc, kterou si rádi napíšeme do životopisu,“ říkají mladí skauti Bára Bodláková a Tomáš Weber. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

V Libereckém kraji je letos zaregistrováno 2 607 skautů. To je o 122 více než loni. A podle údajů z organizace Junák – český skaut počet členů stoupá každoročně od roku 2011 (více také v článku Děti prý tráví čas jen u počítače. Přitom počet českých skautů stále roste).

Firmy upřednostňují skauty proto, že jsou samostatní, a přesto umí pracovat v týmu nebo mají určitý morální kredit. Potvrzuje to i Ondřej Peřina, předseda Krajské rady Junáka Libereckého kraje.

Být skautem je výhoda, tvrdí předseda skautů

„Stále častěji se dozvídáme od personalistů nejrůznějších firem, že když v životopisu vidí, že uchazeč prošel skautskou výchovou a působil třeba jako vedoucí oddílu, chtějí jeho. Skauting se totiž snaží rozvíjet všestranně osobnost a zároveň učí děti pracovat v týmu, učí odpovědnosti. Členové umí vést tým, řídit nějakou akci, projekt a dotáhnout to do úspěšného konce. Být skautem je rozhodně výhoda na trhu práce,“ komentuje Peřina.

Jeho slova potvrzuje třeba personální ředitelka sklářského gigantu Preciosa Jana Havlíčková.

„Mám dokonce v živé paměti, že jsem přijímala děvče, které mělo v životopise uvedeno, že je skautka. Je to jedna z aktivit, která když se u uchazeče objeví, značí zodpovědnost, houževnatost. Platí, že tito lidé nenechají ostatní ve štychu a podobně. Rozhodně není na škodu mít členství ve skautu ve svém portfoliu,“ uvádí Havlíčková.

Jako skaut nesmíte lhát, říká poslanec Farský

Skauting se hodí i v často špinavých politických vodách. Dokazuje to poslanec parlamentu za Liberecký kraj Jan Farský, který má v oddíle přezdívku Baghíra.

„Jednu dobu jsem si však říkal, že mě členství ve skautu v politice diskvalifikuje. Nesmíte totiž lhát, dělat podpásovky. Měl jsem proto pocit, že v politice s těmito vlastnostmi nemohu uspět. Jenže pak jsem zjistil, že mi to umožňuje být svobodný. Když člověk nedělá nějaké úskoky stranou, nepřijímá úplatky, těžko vás pak může někdo ovládat, prostě neztratíte svobodu. Proto například skauti tak vadí všem totalitním režimům,“ svěřuje se Farský.

Jako svého asistenta si vybral také skauta. „Vím, že tito lidé mají nějaké morální nastavení, hlídají si určité hodnoty. O takovém člověku vím, že dokáže pracovat v týmu, že je inteligentní, spolehlivý, zaměřený na motivaci lidí kolem sebe a ne na tu finanční. Je to důležité vedlejší kritérium při výběru spolupracovníků,“ dodává Farský.

Skauti se zdokonalují se i v práci se smartphony

Podle Ondřeje Peřiny skautů v kraji přibývá mimo jiné i proto, že organizace prošla před lety velkou inovací.

„Už to není jen o umění rozdělat oheň, umět poskytnout první pomoc. Vidět je to třeba na skautských odborkách (zjednodušeně nášivka, která ukazuje, že skaut splnil zkoušku z nějaké odborné dovednosti – pozn. red.). Vedle odborek zdravotník, táborník máme dnes odborky jako smartphonista, ajťák, geocacher či hacker,“ popisuje předseda krajské rady.

Toho těší, že skauti pronikají i do menších měst a obcí. „Skautské oddíly dnes nenajdete jen v Liberci či Jablonci, ale také v Chotyni, Hodkovicích nad Mohelkou, Lomnici nad Popelkou nebo i v Tatobitech,“ uzavírá Peřina.

Autor:
zpět na článek