Poznali se na internetové seznamce a dopisovali si léta. Ačkoliv se za tu dobu ani jednou nesetkali, plánovali v západní Africe společnou budoucnost.
„Touto romantickou představou ovšem žil jen oznamovatel. Ve skutečnosti komunikoval s podvodníky, kteří se u klávesnice střídali na pracovních směnách a za dlouhých sedm let z něj vylákali statisíce korun,“ uvedla regionální mluvčí policie Ivana Baláková.
Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion |
Škodu odhaduje okradený muž ve středním věku na nejméně půl milionu korun. Vzhledem k tomu, že už ale některá potvrzení o proběhlých platbách nedohledal, připouští, že nakonec zřejmě přišel o mnohem více peněz.
Peníze na léčbu malárie i dům
„Své internetové partnerce platil její údajnou léčbu malárie, studium na zdravotnické škole, po kterém prý chtěla získat pracovní uplatnění v oboru na ghanském trhu práce, a nebo zálohu na stavbu jejich společného domku,“ vyjmenovala policejní mluvčí.
Muž svou fiktivní partnerku podporoval i přesto, že ho zhruba v roce 2017 jedna z nebankovních finančních společností upozornila na to, že peníze zasílá na podezřelé účty.
Policie rozbila gang falešných bankéřů. Volali z Ukrajiny, obrali stovky důvěřivců |
Žena ale tehdy prý vše otočila proti zmíněné společnosti a doporučila mu k transakcím používat jinou. Pochybnosti o tom, zda nenaletěl, začal mít muž až v loňském roce, kdy od dotyčné požadoval vrácení části peněz.
„Do minulého týdne se jich nedočkal, a tak jí přestal věřit a historii svého vztahu s krásnou neznámou nám vypověděl do protokolu. Případ zveřejňujeme z preventivních důvodů a v této souvislosti varujeme před situacemi, kdy si internetové známosti podmiňují vztah zasíláním peněz. Takové příběhy nekončí dobře, obzvlášť ne tehdy, když posíláte finance někomu, s kým jste se osobně nikdy nesetkali,“ upozornila Baláková.
24. dubna 2024 |