Strážci Galaxie, obří bota i anděl. Dřevosochaři předvádějí v Desné své umění

  8:02
Obrova bota, zamyšlený trpaslík, žirafa, želva nebo dvojice postaviček známá z filmového plátna. Pod rukama zkušených řezbářů se během týdne proměnily obyčejné kmeny v umělecká díla. Dřevosochařské sympozium v Desné v sobotu vyvrcholí jejich dražbou.

„Letos tu máme deset řezbářů z celé republiky. Základ tvoří místní, ale přijeli i z Velkých Bílovic, Kostomlat pod Milešovkou nebo Pacova,“ říká vedoucí odboru kultury Lenka Neumannová.

K mání bude při sobotní aukci například socha, která znázorňuje nerozlučnou dvojku Groota a Rocketa z filmové ságy Strážci Galaxie.

„Rocket je naštvanej, ale Groot ho má i tak rád,“ popisuje sochu autor Jan Týma a přibližuje, jak se mu na hrdinech ze světa Marvelu pracuje.

„Groot je mnohem lehčí, protože je to rostlina, a tak člověk nemusí dodržet tolik pravidel. Rocket je oproti tomu složitější.“

Týma se na téměř týden trvající sympozium náležitě vybavil. Před pilinami a dřevěnými úlomky ho chrání maska, na uších pak má sluchátka, ze kterých mu vyhrává hudba ze Strážců Galaxie.

Do Desné přijel ze Cvikova s přibližnou představou, co bude tvořit. „Až kmen mi určil, jaké jsou možnosti,“ vysvětluje umělec, proč nakonec udělal z jednoho rozdvojeného kmenu dvě postavy.

Z nedalekých Rejdic dorazila do Desné tvořit Lenka Severová. Její účast je již téměř tradiční, poprvé se sympozia zúčastnila v roce 2009. Letos pomocí motorové pily proměnila kmen olše na ladného anděla. „Někdo tvoří podle plánků, ale já to mám v hlavě a podle toho řežu,“ popisuje svůj postup řezbářka.

Při loňské dražbě se podařilo vybrat zhruba 156 tisíc korun. Letošní výtěžek poputuje na opravu střechy Riedlovy vily, kde sídlí například městské kulturní, vzdělávací a informační středisko nebo jsou zde uloženy městské kroniky.

„Loni jsme prodali všechny sochy. Ale pokud někdy nějaké zbudou, nám to nevadí a použijeme je třeba v parku nebo v mateřské škole,“ dodává Neumannová.

Aukce začíná v 17 hodin, od 18 hodin je na programu koncert. Sympozium zakončí vernisáž při svíčkách.

Autor: