Opravy mostů zbrzdí průjezd Libercem, dělníci se pustí i do tunelu

  17:04
Příští dva roky budou pro řidiče projíždějící Libercem velmi náročné. Jen pár měsíců poté, co stavaři dokončili práce na mimoúrovňové křižovatce Rádelský mlýn, se na rychlostní silnici I/35 chystají další rozsáhlé opravy. Pro řidiče to znamená další zdržení, protože po dobu stavby bude doprava svedena do jednoho pruhu.

Opravy mostů na hlavním tahu přes Liberec přinesou řidičům výrazná dopravní omezení. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Kromě toho chce Liberecký kraj letos na jaře zahájit rekonstrukci dvou mostů ve Svijanech. Ani ta se neobejde bez dopravních omezení.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne s opravami už v březnu. „Dva mosty už máme vysoutěžené,“ potvrdil ředitel ŘSD Radek Mátl. Opravy budou probíhat na mostech v Liberci, v úseku zhruba mezi sjezdem k OC Nisa a sjezdem na Košickou ulici.

Podle mluvčí ŘSD Dany Zikuškové bude rekonstrukce obou mostů, které dohromady měří 850 metrů, trvat až do října příštího roku. Celková hodnota rekonstrukce je 377 milionů korun.

„Dopravu budeme svádět na jeden jízdní pás v režimu dva plus. Můžou se proto tvořit dlouhé kolony,“ upozornil Mátl.

ŘSD má v plánu i opravu mostu nad Košickou ulicí v Liberci. Zatím ale není jisté kdy. „Bude až s ohledem na dopravní situaci vzhledem k opravě dalších mostů,“ potvrdila mluvčí. 

Aby toho nebylo málo, chystá se také oprava libereckého tunelu. I v tomto případě ale ŘSD počká na skončení rekonstrukce trojice mostů. Kolik bude plánovaná oprava stát, zatím mluvčí netuší. 

Komplikace na cestě do Prahy

Obrnit trpělivostí se řidiči budou muset i při cestě do Prahy. Na jaře začnou práce na mostech ve Svijanech, které skončí až v polovině příštího roku. Jedná se mosty překlenující dálnici D10 a zdejší železniční trať. Liberecký kraj už vysoutěžil stavební firmu. Stavbu za necelých sto milionů provede firma Metrostav, která bude mít na dokončení stavby 480 dnů od převzetí staveniště. 

„Veřejnou zakázku jsme zadali formou design & build – vyprojektuj a postav, což v praxi znamená, že stavební firma bude pružně a rychle reagovat na případ změny zadávacích požadavků. Tento systém se používá u technicky náročnějších rekonstrukcí, kde je potřeba urychlit průběh prací,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

Liberecký kraj už začal na projekčních pracích. Mosty se dočkají nových povrchů, odvodnění, zábradlí i dopravního značení. „Stavba probíhá v návaznosti na projekty obcí Svijany a Přepeře, které tam staví cyklostezky, a my při opravě mostů už počítáme s tím, že rozšíříme část, po které by měli chodit pěší,“ dodal náměstek.

Stavaři budou v letošním roce pokračovat i v opravě silnice přes Ještěd, ale nemělo by dojít k úplné uzavírce, jako tomu bylo u první etapy rekonstrukce. „Minimálně ve špičkách budeme chtít, aby provoz zůstal zachován,“ konstatoval Jan Sviták. 

Podle něj je silnice ve velmi špatném stavu. Během rekonstrukce by mělo dojít k odvodnění komunikace, úpravě křižovatek, zvýšení bezpečnosti, rozšíření vozovky, instalaci svodidel a také k úplné obnově a doplnění stávajícího dopravního značení.

Opravy budou probíhat v úseku zhruba mezi sjezdem k OC Nisa a sjezdem na Košickou ulici.

Opravy budou probíhat v úseku zhruba mezi sjezdem k OC Nisa a sjezdem na Košickou ulici.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

28. května 2019