Sálem opuštěného motorestu bude znovu znít hudba, Doksy tu postaví i byty

  16:28
Do bývalého motorestu v Zámecké ulici v Doksech by se mohl za půl roku zase vrátit společenský život. Zdejší sál je největší ve městě – hostil bezpočet plesů, schůzí i besídek. Druhou z budov bývalého ubytovacího zařízení, která je se sálem propojená chodbou, město přestaví na bezbariérové byty.

Minimálně tři roky zejí obě budovy prázdnotou. | foto: Město Doksy

„V minulosti to bylo zemědělské družstvo. Jedna budova je dvoupodlažní, původně sloužila jako kanceláře. Druhá – čtvercová – má jedno podlaží a bývala zde jídelna. Tam se nachází společenský sál,“ popisuje starostka Doks Eva Burešová.

Minimálně tři roky zejí obě budovy prázdnotou. Než je v roce 2019 město koupilo od soukromé společnosti, patřil sál s pivnicí štamgastům a větší z budov obývali sociálně slabí. Podle Burešové se tudy děti bály chodit do školy, na okolí ubytovny si stěžovali i místní.

„Žili tam lidé, kteří v Doksech nepobývali dlouho. Většina z nich tu neměla trvalý pobyt ani vztah k městu. Potýkali se se sociálními problémy, bujelo tu záškoláctví, kriminalita, hůře se začleňovali do komunity,“ dodává starostka.

Vedení města nebylo spokojené s tím, jak se objekt využívá. I to byl jeden z hlavních důvodů, proč usilovalo o jeho koupi. „Také jsme chtěli zachovat společenský sál pro spolkový život,“ upřesňuje Burešová.

Zastupitelé nyní odsouhlasili jeho rekonstrukci, už mají vybraného i dodavatele. Ten by se měl do oprav pustit v říjnu.

„Mnozí z nás pamatují doby, kdy ten sál opravdu žil. Pořádaly se tam plesy, zábavy, odpoledne s hudbou pro seniory, schůze zahrádkářů, baráčníků, školky ho využívaly na besídky. Ten sál je velmi důležitým místem pro setkávání a spolkovou činnost ve městě,“ vzpomíná Burešová.

Pár dalších sálů by se v Doksech našlo, jsou ale mnohem menší a jejich kapacita prý nedostačuje. Navíc jsou součástí hotelů nebo restaurací.

Firma, která začne na podzim s rekonstrukcí, musí vybudovat nové sociální zařízení, zázemí pro společenský sál, nové rozvody, okna i dveře.

V budově se zachová výčep a přípravny pro občerstvení, klasickou restauraci s kuchyní tu budou návštěvníci hledat marně.

Sál podle starostky dokončí firma asi za půl roku, bude stát kolem 5,5 milionu korun bez daně.

Šestnáct nových bytů

Na druhou z budov má město zpracovanou studii. Mělo by tu vzniknout až šestnáct menších bezbariérových bytů především pro seniory.

„Připravujeme projektovou dokumentaci, která by mohla být hotová do konce roku. Pak budeme žádat o stavební povolení a hledat peníze na realizaci,“ líčí Burešová, podle níž se město potýká s daleko větší poptávkou na bezbariérové byty, než jakou může uspokojit.

V domově s pečovatelskou službou sice jsou, ale na sídlišti, které disponuje přibližně 150 byty, mají senioři problém.

„Žádný ze čtyřpodlažních domů nemá výtah. Senioři se sice o sebe zvládají postarat, ale nejsou natolik mobilní, aby mohli opustit dům,“ upozorňuje starostka.

Nové byty by mohli využívat i mladí lidé jako startovací byty, nebo matky v nouzi. Jak dlouho si na ně v Doksech počkají, si však netroufá Burešová odhadovat. „To záleží na prioritách nového zastupitelstva,“ říká.