Napřed šachy, potom Carmen. Šaldovo divadlo nabídne dva balety v jeden večer

  11:58
Netradiční podívanou slibuje nová baletní inscenace v Šaldově divadle. Tanečníci se během jednoho večera představí ve dvou příbězích, v chladně černobílém Šach matu a ohnivě barevné Carmen.

Šaldovo divadlo uvede netradičně dvě baletní představení v jednom programu. | foto: Daniel Dančevský, DFXŠ

Tancovat budou na slavné hudební suity Simple Symphony Benjamina Brittena a Suita Carmen Rodiona Ščedrina. Po šesti letech se o hudební doprovod postará živý orchestr. Premiéra komponované inscenace je dnes.

„Carmen má zhruba čtyřicet pět minut. Bylo mi líto pozvat diváky jen na jednu suitu,“ vysvětluje režisérka a choreografka Marika Mikanová, proč se inscenace skládá ze dvou částí.

Přestože podle ní často bývá Carmen spojována s Ravelovým Bolerem, ona se rozhodla jít cestou protikladů.

Před ohnivou Carmen tak zařadila kratší podívanou inspirovanou šachy. „Líbí se mi, že hra v šach má i přes své zákonitosti nekonečno možností. Vykreslení jednotlivých figur je pro choreografa velice atraktivní. Brittenova hudba působí, jako by byla pro toto téma zkomponována,“ pokračuje Mikanová s tím, že jednotlivé části skladeb v ní okamžitě evokovaly určité figurky.

Suita pro Maju Pliseckou

Suitu Carmen zkomponoval Rodion Ščedrin pro svou manželku, primabalerínu Maju Pliseckou. Přepracoval části slavné Bizetovy opery v aranžmá pro smyčce a perkuse.

„Moc dobře rozumím tomu, proč známé skladby upravil Ščedrin pro tance. Při jejich poslechu totiž nemůžete sedět. Melodie a rytmus nabízí mnoho pohybových variant a lze na ni tančit v různých tanečních stylech i přesto, že hlavní linka směřuje ke španělskému standardu,“ dodává Mikanová.

V hlavní roli Carmen se libereckému publiku představí sólistka divadla, španělská tanečnice Nuria Cazorla García. Jejím tanečním partnerem je Máté Brünn jako José.

V rolích šachových figurek budou tančit Václav Loužecký, Jiří Černý, Mariana Fonseca Torres nebo Valeria Gaona. Autorem libreta je Vratislav Mikan. Orchestr má pod taktovkou Ondrej Olos.

Autor: