Dětský gang denně ničil budované hřiště, Česká Lípa ho raději nepostaví

  16:06
Česká Lípa vzdala boj se skupinou výrostků, která systematicky demolovala vznikající dětské hřiště. Co dělníci postavili, bylo druhý den zničené. Město nechtělo riskovat, že zabředne do kolotoče oprav, a hřiště raději nedostaví.
Kvůli vedru a nedostatku deště je v Libereckém kraji vysušené i hřiště v...

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

Hřiště vyrůstalo v ulici Josefa Maštálka na nechvalně proslulém sídlišti Sever. Firma která jej stavěla, však každé ráno musela začínat od znova.

„Firma se snažila hřiště dokončit. Jenže cokoli, co na hřišti udělala, bylo do druhého dne zničeno partou místních výrostků. Městská policie problém vyřešila vždy jen na krátkou dobu,“ přiblížil českolipský místostarosta Martin Brož (ANO).

Podle ředitele městské policie v České Lípě Vladimíra Jeníka hřiště demolovaly sídlištní děti, které se sdružují do početných skupinek až třiceti lidí. Většinou jde o děti ve věku deset až čtrnáct let. Chytit při činu je nešlo.

„To bychom tam museli být 24 hodin denně, což při našich počtech není možné. Nejsme vychovatelé, abychom dohlíželi na děti u hřiště. Spíš se divím tomu, že se neozval vůbec nikdo ze stovek lidí, kteří na sídlišti žijí a kteří museli být svědky ničení,“ podotkl Jeník.

Na hřišti se stavěl například pingpongový stůl nebo fotbalové branky. Dětský gang jim prořezával sítě nebo ničil jejich ukotvení, čímž se stávaly nebezpečné pro menší děti. Kdyby radnice hřiště převzala, nikdy by se nevymanila ze série nekončících oprav. 

O stavbě hřiště rozhodli sami obyvatelé

„Na to opravdu město nemá peníze. Navíc by hřiště ani nesloužilo mladším dětem, které výrostci z hřiště vyhánějí. Neměli jsme tedy jinou možnost než stavbu hřiště zastavit,“ vysvětlil místostarosta Brož.

Hřiště vyrůstalo v rámci projektu participativního rozpočtu „Tvoříme město“. O tom, že zde chtějí herní prvky, tedy rozhodli sami obyvatelé sídliště. Stejně tak na dalších adresách v Bendlově a Zhořelecké ulici.

„Všude jinde hřiště úspěšně vznikla a nebyl s tím žádný problém. Jen na sídlišti Sever jsme stavbu museli zastavit. Ještě nikdy se nám nic podobného nestalo,“ dodává mluvčí České Lípy Kristýna Brožová.

„Případ hřiště Josefa Maštálka dokazuje, že i ten nejlepší záměr se může setkat s opačným přístupem nevychovaných a nepřejících lidí z okolí. Je mi velmi líto, že jsme k tomuto rozhodnutí museli přistoupit, ale problémy byly tak velké, že prostě nebylo možné hřiště dokončit,“ doplnila starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO).

Zakoupené herní prvky, tedy betonový pingpongový stůl a fotbalové branky, město umístí jinam. „Věřím, že na jiném místě budou dělat radost,“ doplnila Volfová.