Jako výkřiky se na zdech dětské a adolescentní psychiatrie v Liberci skvějí nápisy, sprosté vzkazy a malůvky, které tu zanechali pacienti.
V neutěšené budově na Králově Háji není kromě nich už téměř nic. Pár skříní, rozházené kazety VHS na podlaze, na hromadu smetené korálky, útržky ze zápisníků, dřevěné příčky chránící radiátory nebo improvizovaná nástěnka, na níž dětská ruka sepsala pravidlo: „To, co si tady řekneme, neroznášíme, ale zůstává to mezi námi.“
Z domu, jehož útroby si nezadají s bludištěm chodeb, místností a schodišť, se zachovají jen nosné stěny. Areál psychiatrie se trojnásobně zvětší. Cena stavebních prací přesáhne 186 milionů s daní.
„V této budově je dětská psychiatrie od roku 1993 a od té doby neproběhla žádná rekonstrukce. Ani přizpůsobení narůstajícímu množství a diagnózám pacientů,“ uvedla primářka oddělení Šárka Konečná.
Počet ambulantních vyšetření roste
Zatímco v roce 2017 zaznamenala kolem dvou tisíc ambulantních vyšetření ročně, loni jich lékaři provedli osm tisíc. Ordinaci navštěvují děti od pěti do 18 let s různými problémy.
V pěti letech jde spíše o poruchy autistického spektra a ADHD, postupně se diagnózy vzhledem k věku mění. KNL je spádovou nemocnicí pro pacienty z celého kraje. Dostupnost ambulantní péče na periferii je podle primářky velmi špatná.
I počet hospitalizovaných dětí narůstal, loni se zastavil na čísle 350. Mezi nejčastější diagnózy patří zmíněné stavy po pokusu o sebevraždu a poruchy příjmu potravy.
„Množství pacientů na lůžkové části se samozřejmě zastavilo ve chvíli, kdy jsme naplnili možnou kapacitu. Pak už jen rostla čekací doba na lůžko. Nastávaly dlouhé prostoje několik týdnů, než jsme mohli přijmout akutního pacienta. Mezitím děti čekaly – a čekají – na jednotkách intenzivní péče dětských oddělení,“ konstatovala primářka. Podle ní jsou většinou v pubertálním a adolescentním věku.
Děti poškozovaly interiér
Lůžková část psychiatrie na sídlišti Králův Háj disponovala pětadvaceti místy, v prozatímních prostorách v pavilonu I jich je nyní necelá polovina. Díky tomu, že se na oddělení zachoval personál ve stejném množství, se mohou pacientům věnovat velmi individuálně. Do jara 2027, kdy bude modernizované oddělení s navýšenou kapacitou 42 lůžek hotové, plánuje nemocnice posílit i personální kapacity.
„Prostředí je pro péči velmi důležité. Tam, kde jsme nyní, je to pro děti lepší. Jsou na pokojích zpravidla po dvou, což je pro ně komfortnější,“ doplnila vrchní sestra oddělení Blanka Stárková, podle níž dětské pacienty staré prostory ponoukaly spíše k tomu, aby je ještě více poškozovaly a ničily.
Doba hospitalizace dětí je individuální, liší se od jednoho týdne do několika měsíců. Průměrně děti na lůžkovém oddělení setrvají čtyři až šest týdnů. Součástí zdravotnického zařízení je tudíž i škola.
Děti se nepotkají s cizími lidmi
Ještě nedávno, když hospitalizované děti chodily do jídelny, procházely přes čekárnu, kde se střetávaly s cizími lidmi. Kvůli nedostačujícím prostorám a malému množství místností spaly na pokojích po pěti, aniž by je bylo možné rozdělit podle diagnóz. Nadto personál neměl ani vlastní toalety nebo místo, kde si uvařit čaj.
„V přízemních prostorách bude jen ambulantní část a nad ní zázemí pro lůžkové stanice a terapeutické místnosti. V posledním patře bude škola,“ nastínil vedoucí oddělení investic KNL Tomáš Martenek.
V přístavbě směrem do zahrady, kde budou mít děti větší soukromí, vznikne lůžková část či jídelna. Nově budou prostory bezbariérové, aby mohla KNL poskytovat péči také imobilním dětem. „Od základů se přestaví i celá zahrada. Bude tam vodní prvek a hrací prvky, aby se tu děti cítily co nejpříjemněji,“ sdělil.
Veřejnou zakázku na stavbu dětské psychiatrie vyhrála pražská firma BBP Stavby. Od předání staveniště má na rekonstrukci a rozšíření areálu dva roky. „Budeme se snažit, abychom to stihli, protože do června 2027 musíme mít vyúčtovanou dotaci, která činí 112 milionů korun,“ uzavřel Martenek.