iDNES.cz

Hasiči vzpomínají na kolegu, jenž zemřel před 10 lety při orkánu Kyrill

  6:40
Je to přesně na den deset let, co českolipský hasič a nastávající otec Dušan Lipovský zahynul ve službě. Odklízel tehdy ve Slunečné na Českolipsku popadané stromy, které vyvrátila vichřice. Zatímco jeho dva kolegové stačili uskočit před dalším padajícím kmenem, sedmatřicetiletý muž už takové štěstí neměl.

Hasiči se každoročně setkávají ve Slunečné na Českolipsku u pomníčku, který připomíná tragickou smrt jejich kolegy Dušana Lipovského. Hold mu vzdali i v úterý. | foto: Zdenka Štrauchová, HZS LK

Dušan Lipovský byl jednou ze čtyř obětí, které si v České republice vyžádal orkán Kyrill. Ten se přehnal Evropou ve dnech 18. až 20. ledna 2007.
Na svého kolegu vzpomíná v těchto dnech i Ladislav Vakula, velitel českolipských hasičů.

Hasič Dušan Lipovský.

„Dušan u nás nebyl moc dlouho, ale přesto za tu krátkou dobu zapadl do kolektivu. Byl to milý a hodný kluk. Vzpomínáme na něj pokaždé jak v době výročí, nebo i když je velký vítr, při kterém padají stromy,“ řekl velitel.

V ten osudný den, 18. ledna 2007, byla hasičská jednotka vyslaná k likvidaci spadlého stromu na vozidlo, v němž měli být údajně uvěznění lidé. Podle Vakuly se tragédii nedalo zabránit. Když hasiči odstraňovali ze silnice popadané stromy, vítr ustal.

Jenže pak přišel náhlý poryv, který vyvrátil další kmen. Ten se stal pro hasiče osudným. „Je to riziko našeho povolání. Tam, kde všichni utíkají, hasiči jdou do akce,“ dodal Vakula.

Orkán Kyrill

Způsobil před deseti lety spoušť hlavně v lesích. Jen v Libereckém kraji vyčíslily Lesy ČR škody na dříví na 50 milionů korun. Nejvíce postižené bylo Českolipsko, Ještědský hřeben i Jablonecko. V Krkonoších poničila vichřice 88 tisíc krychlových metrů dřeva a zasáhla plochu 3900 hektarů.

Smrt mladého kolegy ostatní zasáhla. Především hasiče, kteří s ním sloužili ve směně. Paradoxem byl i fakt, že auto, kvůli němuž do ulic vyjeli, se tenkrát nenašlo.

Hasič měl před svatbou

Tragédie byla šokem nejen pro kolegy a kamarády, ale především pro rodinu. S družkou Lucií Capouchovou, která byla v době neštěstí v sedmém měsíci těhotenství, měli před svatbou a starali se společně o dvě děti z jejího předchozího manželství.

A protože rodinu živil především Lipovský, dostala se žena do finanční tísně. Tím, že nebyli manželé, neměla nárok ani na vdovský příspěvek 200 tisíc korun. Aby o peníze ale nepřišla, stejnou částku pro ni nakonec ze svého rozpočtu uvolnil Liberecký kraj.

„Jde o jediný rozumný způsob, jak můžeme Lucii Capouchové v její těžké životní situaci pomoci. Zákon na podobné případy bohužel nepamatuje,“ sdělil tehdejší hejtman Petr Skokan. Šedesát tisíc korun pak přispěla i českolipská radnice.

Pravidelně se setkávají u pomníčku

A nakonec pomohli i kamarádi, firmy a také cizí lidé. S nápadem vyhlásit sbírku přišel výpočetní technik Jiří Jehlička. Ten se pak spojil s příbuzným mrtvého hasiče Martinem Krullichem.

Na nově založené konto přišlo během několika týdnů od více než čtyř tisíc dárců dohromady přes dva miliony korun. I s příspěvky od kraje a úřadu tak vybraná částka přesáhla 2,7 milionu korun.

I když se redakce MF DNES pokoušela s Lucií Capouchovou spojit, nepřeje si žena žádnou medializaci.

„S médii komunikovat nechce, nemá zájem,“ sdělila Zdenka Štrauchová, mluvčí krajských hasičů.

„Kolegové ze směny udržují vztahy s rodinou, hlavně pak s Dušanovou dcerou, která se narodila krátce po jeho smrti,“ doplnil českolipský velitel.

Na zesnulého kamaráda, který rád běhal dlouhé tratě nebo jezdil vytrvalostní závody na kole, hasiči stále vzpomínají. „Pravidelně se setkávají u pomníčku postaveném na místě tragédie,“ doplnila mluvčí.

zpět na článek