Začala demolice jablonecké výtopny, k zemi půjde i 161 metrů vysoký komín

  11:08
Lžíce bagrů se pustily do areálu Brandl v Jablonci nad Nisou. Začala tak demolice bývalé výtopny, pro kterou město nenašlo další využití. Jako první jdou k zemi původní mazutové nádrže.

V areálu výtopny začala demolice. | foto: Jan Pešek, MF DNES

„K bourání dochází z bezpečnostních důvodů. Jedna nádrž už je zbouraná, zahořela,“ řekl Boris Pospíšil, ředitel městské společnosti Jablonecká energetická, která areál provozovala. 

K bourání dalších částí potřebuje společnost povolení, proto v březnu zažádala o demoliční výměr.

„Jakmile bude vydaný, naplánujeme harmonogram demoličních prací všech objektů včetně komínu,“ dodal Pospíšil. Právě 161 metrů vysoký komín je předmětem vášnivých diskusí.

Podle původních plánů teplárny na něj měli šplhat milovníci adrenalinových sportů. Počítalo se s tím, že atrakci bude provozovat sousední lezecký areál Makak.

Firma si však spočítala, že udržování stavby v dobré kondici by stálo statisíce korun ročně. Demolice komínu mrzí i historika a autora knihy Tovární komíny: Pády ikon průmyslového věku Michala Horáčka. 

„Jde o symbol krajiny, se kterým se lidé sžili, o orientační prvek odevšad viditelný. Upomíná také na průmyslovou historii města,“ tvrdí Horáček. Náklady na demolici by neměly překročit dva miliony korun.

Autor: