Nová stezka propojila Novoborsko, cyklisty svedla z rušné silnice

  8:26
Nově dokončená cyklostezka na Novoborsku zajistí větší bezpečnost cyklistů a chodců, zároveň zpřehlední provoz na sídlišti. Její stavbu, která probíhala současně s celoplošnou opravou krajské silnice mezi Novým Borem a Radvancem, se podařilo dokončit o dva měsíce dřív.

Novou cyklostezku na Novoborsku si po otevření vyzkoušela řada cyklistů. | foto: Liberecký kraj

„Hlavním přínosem nové stezky je odklonění cyklistů a chodců z frekventované, poměrně úzké a místy i nepřehledné silnice III/26847,“ míní starosta Radvance Petr Ullrich.

Práce začaly v březnu a trvaly sedm měsíců. Kromě cyklostezky bylo třeba vybudovat i autobusové zastávky v Novém Boru, přechod na sídlišti Rumburských hrdinů a v neposlední řadě také veřejné osvětlení.

Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák si od společného projektu obcí za 37 milionů korun, na který významně přispěl Státní fond dopravní infrastruktury, slibuje zpřehlednění provozu a zvýšení bezpečnosti na největším novoborském sídlišti. Z něj se nyní cyklisté snadno dostanou na cyklistický ovál, odkud vede hojně využívaná stezka do Sloupu v Čechách.

Cyklostezka propojí Nový Bor s Radvancem.

Cyklostezka propojí Nový Bor s Radvancem.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Díky tomu vznikl zhruba osmikilometrový ucelený okruh, který vede přes vyhledávanou rekreační lokalitu u Radvaneckého rybníka,“ konstatuje mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Oprava skoro 2,5kilometrového úseku silnice od křižovatky v Novém Boru až k vjezdu do Radvance, jejíž součástí bylo i opravení propustků a obnova dopravního značení, stála Liberecký kraj 12,4 milionu korun. „Zakázku na obě akce kvůli lepší koordinaci navazujících prací soutěžil Liberecký kraj, tendr získala firma Strabag,“ vysvětluje Trdla.

Cyklostezky rostou i v sousedním Ústeckém kraji. Už na jaře by konečně cyklisté mohli projet po celé cyklostezce podél Labe. Začala totiž stavba posledního, více než kilometrového úseku, jehož součástí bude také přemostění Úštěckého potoka na rozhraní obcí Nučnice a Okna.

Ústecký kraj dokončí poslední část Labské cyklostezky (7. října 2023)

7. října 2023

Autor: