V Chuchelně těžbu v lomu nechtějí, referendum mělo vysokou účast

  11:38
Lidé z Chuchelny na Semilsku v referendu odmítli obnovení těžby čediče v blízkém lomu, který vlastní společnost Eurovia. Většina voličů se vyslovila pro to, aby obec podnikla kroky proti obnovení těžby.

Lom leží jen kousek od Chuchelny. Na snímku jeden z místních obyvatel Jan Mazánek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Počet platných odpovědí „ano“ byl 382. Celkově hlasovalo 470 lidí. Starostku obce Evu Peštovou potěšila vysoká účast, která byla 59 procent.

„Je vidět, že to není lidem lhostejné,“ uvedla starostka. Podle ní od Eurovie získali zatím neurčité prohlášení.

Místní se obávají, že pokud by došlo k obnově těžby v lomu, hrozí zvýšená prašnost a hluk nebo klesne spodní voda. Do boje proti obnově těžby v lokalitě, kde jsou v provozu další tři lomy, se pustil i spolek Mlok z lomu, který sepsal petici.

„Naším cílem je zabránit těžbě, minimálně dokud se nevytěží lom ve Smrčí a na Proseči, který je hned vedle. Víme, že úplně zabránit jí nelze,“ vysvětluje Klára Voskovcová ze spolku Mlok z lomu.

Podle ní je nutné, aby případné těžbě předcházel hydrologický a geologický průzkum. „Podle našich informací jej ale těžař není nucen znovu zadat,“ upozorňuje Voskovcová.

Podle mluvčí Eurovie Ivety Štočkové nemá společnost momentálně v plánu těžbu v lomu obnovit. „Je to zásoba případně do budoucnosti. Zatím ji nepotřebujeme a podle našich predikcí ani nebudeme,“ vysvětlila před časem mluvčí.

Autor: