Český ráj zkrásněl. Peníze putovaly na louky, tůně i k mravencům

  8:28
Do obhospodařování cenných luk, výsadby dřevin, ošetření památných stromů či budování tůní, ale také do přesunu dvou mravenišť ze zahrad do lesa. Tam všude podle výroční zprávy putovaly do CHKO Český ráj peníze z dotací z ministerstva životního prostředí. Bezmála šlo o 4,5 milionu korun.
Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Zřícenina hradu Trosky v Českém ráji | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Pro Český ráj jsou typické pestré louky. Staráme se o jejich pravidelné kosení, na některých se pasou ovce či kozy. Bez naší péče by z luk zmizely orchideje, hořce i další vzácné druhy rostlin a živočichů. Loni bylo z naší iniciativy posekáno a uklizeno asi 35,5 hektaru luk. Sekáči se činili třeba v Podtroseckých údolích, v Podloučkách, na Fialníku, ale i na mokřadních loukách V Dubech či na Vústře. Páslo se na osmi hektarech travních porostů – na Troskách, Vyskři, Mužském a také na prudkých stráních Fialníku,“ popsal Jiří Klápště z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Podzim přál výsadbám dřevin do krajiny. Třeba u obce Osek ochranáři vysadili 110 stromů podél obnovené polní cesty k Buškovskému rybníku, na Pohoři se zase doplnila jabloňová alej a okolní pozemky třiceti stromy.

Ukázalo se také, že mnohé památné stromy potřebují ošetření. Ochranáři tak třeba loni stabilizovali dubovou alej u kempu v Sedmihorkách, lipovou z Karlovic do Sedmihorek anebo jírovce v obci Mužský a lípy ve Vesci u Sobotky. Odborného arboristického ošetření se dočkala i lipová alej podél křížové cesty na vrchu Hůra u obce Vyskeř.

„U Libošovic byly vyhloubeny čtyři tůně, které pomáhají zadržování vody v krajině. A nezapomínáme ani na návštěvníky – opravili jsme část modré turistické cesty na Vyskeř. Přístup ke kapličce nyní usnadní sedmdesát stabilizovaných dřevěných schodů,“ uvedl Klápště.

Autor: