Liberecku a Olomoucku hrozí při silvestrovské noci povodně, varuje ČHMÚ

  8:54
Na tocích v Libereckém kraji a v části kraje Olomouckého hrozí během posledního dne roku první až druhý stupeň povodňové bdělosti. Kvůli dešťovým přeháňkám a tání sněhu může v noci na sobotu dojít k vylití vody z říčních koryt. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vysoký stupeň nebezpečí platí v Libereckém kraji v okolí Jilemnice od páteční páté hodiny ranní do sobotního poledne. V některých říčních profilech ČHMÚ hlásí druhý stupeň povodňové aktivity. Voda v řekách se může vylévat z břehů do okolní krajiny.

Povodňová bdělost pak platí pro Semily, Tanvald a Železný Brod v Libereckém kraji a Litovel, Mohelnici, Šumperk a Zábřeh v Olomouckém kraji. Postižena mohou být všechna místa do nadmořské výšky 600 metrů.

„Vlivem dešťových srážek a vysokých teplot v kombinaci s mírným větrem
na návětří severních pohraničních hor výrazně stoupaly zejména toky
odvodňující horské oblasti se sněhovou pokrývkou,“ popsal situaci z noci na pátek ČHMÚ.

„Vzhledem k předpovídaným srážkám, oteplení a odtávání sněhové pokrývky je možné očekávat překročení prvního stupně povodňové aktivity v některých říčních profilech,“ uvedl ČHMÚ. Nejvýrazněji stouply v noci hladiny v povodí horní Jizery, první stupeň povodňové bdělosti byl dosažen také na Velké Mumlavě.

V důsledku rozlité vody z koryt řek a potoků může dojít ke snížení stability stromů v podmáčené půdě. Lidé by se měli na povodeň připravit, neměli by chodit plavat, koupat se nebo jezdit na lodi. Meteorologové varují také řidiče, aby při jízdě dávali pozor, zejména kvůli riziku aquaplaningu.

Během posledního dne roku meteorologové očekávají zejména na horách ojedinělý déšť nebo přeháňky, na severu a severovýchodě mohou být četnější. Nejvyšší teploty vystoupí na 9 až 13 stupňů Celsia, v tisíci metrech na horách se budou pohybovat kolem 7 stupňů.

Autor: