Bezpečnost v České Lípě ohlídá přes třicet kamer, některé jsou přenosné

  6:36
Na třiatřicet se letos vyšplhá celkový počet bezpečnostních kamer, které budou hlídat pořádek v České Lípě. Radnice loni čtyři přikoupila a teď je instalují v Dubici, u bývalého obchodního centra na sídlišti Holý vrch, u diskotéky Luxor a v prostoru parkoviště v ulici U Synagogy.
Na Prahu by měly nově dohlížet kamery s vysokým rozlišením. (Ilustrační snímek)

ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Tato místa byla vytipována na základě současné bezpečnostní situace v součinnosti s policií. Dění tady budou snímat kamery dvacet čtyři hodin denně, obraz pak sledují na služebně naši operátoři,“ podotkl ředitel Městské policie Česká Lípa Vladimír Jeník.

Nové kamery jsou všechny mobilní, lze je tedy během chvíle přemístit na jiné místo. To znepříjemňuje život zlodějům nebo vandalům, kteří se rozmístění kamer přizpůsobují a vybírají si místa, kde nejsou.

Instalaci kamer a jejich zapojení do stávajícího systému má na starosti firma Telmo, které českolipští radní na svém srpnovém zasedání zakázku přidělili. Za práci město zaplatí 427 tisíc korun. 

Stejná firma modernizovala kamerový systém v České Lípě v roce 2016, tehdy město přešlo na modernější techniku umožňující tak ostrý obraz, že operátoři kamerového systému si při maximálním přiblížení dokážou přečíst třeba titul knížky, kterou drží člověk vzdálený stovky metrů od čidla kamery. 

V současné chvíli dění ve městě hlídá 29 kamer. Jedenáct z nich jsou kamery pevné, snímají celý den jedno místo, zbytek jsou otočné kamery, které zabírají širší plochu, jednotlivé obrazy se mění v přesných časových intervalech. 

„Bezpečnost našich občanů je pro nás moc důležitá, je proto třeba do jejího zajištění stále investovat,“ doplnila starostka České Lípy Jitka Volfová.