Česká Lípa zpřísní pití alkoholu na veřejnosti, posvítí si i na ohňostroje

  16:34
Lidé holdující alkoholu se ho v České Lípě nenapijí. Tedy ano, ale rozhodně tak nesmí konat na některých veřejných místech po městě, a to již jedenáct let. Nyní jich přibude ještě více, a to kvůli nové městské vyhlášce, kterou minulý týden schválili zastupitelé.
Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

Konzumovat nápoje obsahující alkohol se nyní nesmí na desítkách míst, hlavně v centru města. Jde například o náměstí T. G. Masaryka, Jeřábkovo náměstí, Mariánskou, Jiráskovu, Žižkovu, Mikulášskou, Tržní nebo Klášterní ulici.

Alkohol je vyloučen také z parků, třeba z Městského, z parků v ulicích Milady Horákové, Mariánská či 28. října. Zákaz se týká dále i části území na sídlištích Lada, Sever a Slovanka.

Podle mluvčí českolipské radnice Kristýny Kňákal Brožové byly schválením nové vyhlášky zrušeny tři staré, které v minulosti tyto záležitosti řešily.

„Největší novinkou oproti starým předpisům je, že rada města nově nesmí udělovat z vyhlášek výjimky, ty musí být v nové vyhlášce přímo zakotveny. Podobně se ve městě již několik let řeší třeba výjimky z rušení nočního klidu,“ uvedla mluvčí.

Liberci se nedaří vyhnat opilce z ulic. Z vyhlášky si dělají legraci

Vyhláška ovšem nepřináší bič pouze na alkohol. Na uvedených místech nesmí lidé též užívat omamné a psychotropní látky a používat zábavní pyrotechniku.

„Pamatováno je však na výjimky, kterým jsou například silvestr a Nový rok. Výjimku z požívání alkoholu pak mají také tradiční kulturní akce ve městě, které jsou ve vyhlášce jmenovitě zaneseny,“ upozornila Brožová.

Vyhláška by měla začít platit do patnácti dnů od jejího zveřejnění. Podobná nařízení jsou i v dalších městech Libereckého kraje. Z těch větších fungují například v Liberci, Jablonci nad Nisou nebo v Turnově.

Autor: