Boj proti těžbě na Tlustci pokračuje. Úřady budou opět rozhodovat o výjimce

  10:46
Jako bumerang se krajskému úřadu vrací řízení o udělení výjimky z ochrany zvlášť chráněných druhů živočichů a rostlin na kopci Tlustec. O tu usiluje Kamenolom Brniště. Bez ní nemůže těžbu obnovit.

Lom na kopci Tlustec | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ministerstvo životního prostředí totiž výjimku zrušilo. Potvrdilo tak rozhodnutí Krajského soudu v Liberci z loňského října. Tehdy soud konstatoval, že kraj udělal chybu, když výjimku udělil, protože nijak nezdůvodnil veřejný zájem na opětovné těžbě čediče na Tlustci.

O výjimku požádala těžební společnost Kamenolom Brniště. Bez ní jí báňský úřad nevydá povolení k obnovení těžby na Tlustci, o kterou těžař usiluje. Výjimku přitom měl získat do konce srpna letošního roku. Odbor životního prostředí Krajského úřadu Libereckého kraje tak bude o výjimce rozhodovat už popáté. Všechna předchozí rozhodnutí přitom skončila podobně jako to poslední. Odvolací orgány ji pokaždé zamítly.

„Je to společné vítězství nás všech a také výsledek perfektní práce našeho právního zástupce. Samozřejmě, zatím jde jen o vítězství v jedné bitvě, boj nekončí. Ale oslavovat je určitě co. Chuť na zisky z rozebírání Tlustce si musí těžař zase nechat zajít,“ okomentoval Miroslav Hudec z českolipského Sdružení pro trvale udržitelný život. 

Právě to, spolu se Sdružením na záchranu kopce Tlustec a městem Jablonném v Podještědí, stížnost na udělení výjimky podalo. „Sdružení na záchranu kopce Tlustec je i nadále přesvědčeno, že střety v území jsou tak velké a negativní vlivy tak prokázané, že jediné uspokojivé řešení pro Tlustec i přilehlé okolí je, že stát tam zásoby čediče odepíše a těžbu už tak nepůjde obnovit,“ uvedl jeho předseda Tomáš Řízek.

Odpis zásob čediče, které se na Tlustci odhadují na dvacet až třicet let další těžby, už ale ministerstvo průmyslu a obchodu před časem zamítlo. I přesto, že o odpis zásob požádal i Liberecký kraj, aby se tak spor kolem Tlustce jednou provždy vyřešil. Podle kraje těžba ohrožuje obecné zájmy a nesouhlasí s ní ani řada obcí kolem Tlustce s výjimkou Brniště.

Za nejpodstatnější teď považují zástupci sdružení doporučení ministerstva životního prostředí, aby se k vyvrácení pochybností provedlo nové odborné posouzení zaměřené na výskyt zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů v této lokalitě. Tedy jaký je jejich počet, jaká je životnost populací a jak těžba tyto druhy ovlivní.

Posudek by měl podle doporučení ministerstva vytvořit znalec nebo pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny. Na biologicky cenné území Tlustce upozorňuje i petice, která žádá vyhlášení části Tlustce za přírodní rezervaci. Ochranu si podle ní zaslouží hlavně dochované suťové lesy a květnaté bučiny, které se hospodářsky nikdy nevyužívaly.

V dobývacím prostoru na Tlustci se netěží od roku 2004. Současný vlastník lomu, Kamenolom Brniště, se ale nechce možnosti těžbu obnovit vzdát.