Za oznámení bomby na Hradě viní „Krále světa“ z šíření poplašné zprávy

  18:12
Ze šíření poplašné zprávy obvinila liberecká krajská policie muže, který volal na Pražský hrad, představil se jako Král světa a oznámil, že je tam bomba. Soud zamítl návrh na jeho vzetí do vazby.

Anonym nahlásil bombu na Pražském hradě. (4. ledna 2022) | foto: Policie ČR

Portálu iDNES.cz to potvrdil policejní mluvčí  Vojtěch Robovský.  „Muž byl tedy propuštěn ze zadržení a je dále vyšetřován na svobodě,“ doplnil. 

V případě uznání viny sedmatřicetiletému muži hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

„Král světa,“ na linku zavolal s tím, že je na Hradě bomba v úterý večer. Policie kvůli tomu uzavřela celý hradní areál. A muže ještě ten večer vypátrala, na rozdíl od domnělé výbušniny. Všichni lidé, kteří přijdou na Pražský hrad, musejí projít bezpečnostní kontrolou podobně jako na letišti. Kontrolují se jim i zavazadla.

Pražští zákonodárci počátkem ledna vyzvali k tomu, aby bezpečnostní kontroly skončily. To se ale nestalo.

Bezpečnostní kontroly na Pražském hradě podle policie odpovídají aktuální situaci v zahraničí i České republice a platnému prvnímu stupni ohrožení terorismem. Bezpečnostní složky jejich potřebnost a rozsah průběžně vyhodnocují, znovu je zhodnotí v únoru.

Hrad je podle prezidentské kanceláře v rámci možností veřejnosti přístupný. Kontroly provádí republiková policie na základě vlastní analýzy rizik z května 2021. Kontroly byly zavedeny v roce 2016, loni byly po velikonoční přestávce obnoveny.

Autor: