Poláci blokovali přechody kvůli Turówu, protestovali proti jeho zavření

  10:52,  aktualizováno  18:16
Silnice od hraničního přechodu v Oldřichově na Hranicích do Polska byla dnes odpoledne jen obtížně průjezdná. Polské hnutí Ruce pryč od Turówa připravilo opět blokádu kruhového objezdu za Kopaczówem. Do protestu se na dalších přechodech zapojili i chodci.

Blokáda znemožnila průjezd z Čech směrem do Polska, stejně tak v opačném směru od Sieniawky do Hrádku. Protestní akce začala ve čtvrt na tři a trvala až do 18 hodin do večera. 

Zaměstnanci dolu Turów chtěli dát najevo nespokojenost s rozhodnutím Soudního dvora EU o okamžitém uzavření dolu. Tomu předcházela žaloba, kterou Česká republika podala na Polsko.

„Jako zaměstnanci komplexu máme právo vyjádřit nespokojenost s nedávnými událostmi,“ uvádí pořadatelé na sociálních sítích.

Reportér MF DNES z místa hlásil, že policie na české straně odklání kamiony i další dopravu ještě před zablokovaným kruhovým objezdem. Neopakoval se tak scénář z konce března, kdy se kolona kamionů táhla až k Hrádku.

A podobně fungovala i doprava ve směru od Německa. Protest tak byl o poznání menší než minule, i tak ale řidičům nadělal problémy.

Polský premiér Mateusz Morawiecki po pondělním jednáním se svým českým protějškem podle agentury PAP prohlásil, že Česko žalobu stáhne. K tomu ale nakonec nedojde.

Podle policie se měla blokáda rozšířit i na další hraniční přechody s Polskem. „Aktivisté vyzývají na sociálních sítích své spoluobčany k tomu, aby se zde procházeli po přechodu pro chodce a znemožnili tím autům projet do Polska,“ uvedla policie na Twitteru.

S demonstranty se setkal i hejtman Libereckého kraje Martin Půta. ČTK řekl, že tomu, že se horníci a hornické odbory rozhodli tímto způsobem vyjádřit, že zůstali sami v tom problému, rozumí. 

„Přestože jim rozumím, tak česká strana není ta, která je za současnou situaci zodpovědná. Kdyby se jednalo o český důl a polskou vodu, tak pevně věřím, že mí kolegové na druhé straně hranice by dělali úplně to stejné, co dělám já, tedy hájili zájmy svých občanů,“ uvedl k blokádě. 

Autor: