Bitvy, koncerty i alchymisté. Do Frýdlantu se vrací Valdštejnské slavnosti

  10:46
Po dlouhých čtyřech letech se do ulic Frýdlantu i na přilehlé louky vracejí zbrojnoši, kejklíři, alchymisté či pěvci. Milovníky historie, dobrého jídla, pití, hudby a tance uspokojí patnáctý ročník Valdštejnských slavností. Začínají už v pátek a během víkendu nabídnou divákům i dvě bitvy nebo koncert kapely No Name.

Naposledy se Valdštejnské slavnosti odehrály v roce 2019. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Pátek bude tradičně civilní, věnovaný koncertům místních i věhlasných umělců, sobota a neděle se pak ponesou v historickém duchu a nabídnou spoustu programu v různých částech města,“ přibližuje starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Slavnosti se v posledních letech konaly jednou za dva roky, pořádání těch v roce 2021 však nedovolila pandemie koronaviru.

Chris Norman míří do Liberce, bývalý člen Smokie vystoupí na Benátské

Program letošního ročníku odstartuje páteční festival V podzámčí to žije na náměstí T. G. Masaryka. „Vystřídají se zde vystoupení místních kapel, dětí, ale i umělců zvučných jmen. Ve 21 hodin to ve velkém stylu rozjedou slovenští No Name,“ těší se Ramzer.

O víkendu se pak dění rozlije do dalších částí Frýdlantu. „Ústředním místem slavností je náměstí, nicméně bohatý program se bude odehrávat i na řadě dalších míst města. V sobotu se například uskuteční návštěvníky oblíbená snídaně s vévodou na nádvoří hradu a zámku. Odtud se pak vydá na náměstí v sobotu v noci legendární pochodňový průvod. V městském parku zase budou už od pátku nocovat a přebývat vojáci. Vojenské ležení doplní i lazaret a lazebna,“ poodhaluje vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Iva Beranová.

Do programu slavností se pak zapojí i kostel Nalezení sv. Kříže u parku, který nabídne v sobotu i v neděli komentované prohlídky, hudební vystoupení a v neděli slavnostní mši. Před kostelem také vznikne zóna s historickým kolotočem, kuličkovou dráhou a dětskou střelnicí.

Vojáci se utkají dvakrát

Hlavním lákadlem slavností ale bude rekonstrukce historické bitvy, která se uskuteční na louce za restaurací Na Rozcestí v sobotu i v neděli odpoledne.

Nejvýraznější letošní novinkou bude zapojení muzea ve Špitálku. „Dříve byl Špitálek sice během slavností otevřený, ale většinou v něm byla pouze výstava výtvarných prací dětí. Letos se zahrada Špitálku promění v alchymistickou dílnu a dílnu řemeslníků, kde si budou moci pokusy i řemesla vyzkoušet malí i velcí,“ prozrazuje Beranová.

Inspirace Kafkou i nominace na Oscara. Hvězda Anifilmu vystavuje v Liberci

Nepříjemná změna ale čeká návštěvníky při nákupu vstupenek. Ty budou letos dražší.

„Bohužel od minulých slavností vzrostla cena snad všeho, co si lze při organizaci podobných slavností představit. Od energií přes honoráře za výkony umělců až po materiál pro jednotlivé části programu. Nicméně nejde o žádné horentní sumy, jen o padesátikorunu, a kdo bude chtít, může jít na slavnosti úplně zdarma. Stačí totiž, aby se na ně vydal v historizujícím kostýmu,“ vysvětluje starosta Ramzer.

Vstupné na pátek tak činí 150 korun, na sobotu 200 korun a na neděli 150 korun. Společná vstupenka na sobotu a neděli vyjde na 250 korun a na celý víkend na 300 korun. Děti do 130 centimetrů mají vstup zdarma.

Autor: