Běžkař v Jizerkách zkolaboval u kiosku, vrtulník musel přistát ve stopě

  10:32
V Jizerských horách zkolaboval pětasedmdesátiletý běžkař, který se chtěl občerstvit u kiosku. Pomohl mu lékař, který čekal ve stejné frontě jako on. Muže následně transportoval vrtulník do nemocnice.

Senior zkolaboval ve středu u kiosku Promenáda. Ve frontě ale čekal na běžkách i lékař a další lidé, kteří věděli, jak obnovit životní funkce. 

„Ihned začali s nepřímou masáží srdce a externím dýcháním. Pokud pán přežije, je to především zásluhou jejich přístupu,“ komentoval dění u kiosku Jan Semerádt, zasahující člen Horské služby Jizerské hory, kterou na místo přivolali ostatní běžkaři. 

Hlídka Horské služby ze stanice na Jizerce byla u pacienta během pěti minut i přesto, že Jizerskohorská magistrála byla přeplněna dalšími běžkaři. 

Po příjezdu se záchranáři okamžitě seniora ujali a nasadili mu automatizovaný externí defibrilátor, který dává záchranářům pokyny.

„Stále nám radil pokračovat v resuscitaci a po nějaké době navrhl výboj. Ten ovšem nestačil, takže jsme pokračovali a poskytli pacientovi kyslík. Mezitím na místo dorazil i vrtulník Letecké záchranné služby z Liberce,“ popsal záchranu běžkaře Semerádt s tím, že jeho kolega z Bedřichova za nimi vezl i lékaře Rychlé lékařské pomoci.

Záchranáři společně s lékaři pak pokračovali v resuscitaci. Když se jim podařilo obnovit základní životní funkce, naložili muže do vrtulníku, který okamžitě zamířil do liberecké nemocnice.

Muž zkolaboval u kiosku Promenáda

Muž zkolaboval u kiosku Promenáda

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: