Česká Lípa si závody uspořádá sama, chce předejít trapasům z minula

  7:34
Oblíbené závody City Cross Run, na které loni do České Lípy zavítalo 850 běžců z celého Česka i zahraničí, bude letos poprvé pořádat samo město. Důvodem je snaha ušetřit a předejít trapasům, ke kterým dříve docházelo.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Mělo se běžet skrz vodní hrad Lipý, ale běžci narazili na zamčenou bránu. Když se vyhlašovaly štafety, vždycky se po ocenění vítězů přihlásil někdo, kdo byl rychlejší. Traser si neprošel dopředu trasu závodu a zavedl běžce kamsi do lesa, kde naběhali mnohem víc kilometrů, než měli,“ zmínil předchozí problémy českolipský radní Michal Prokop (Živá Lípa).

City Cross Run si v předchozích čtyřech letech město objednávalo od soukromé agentury, která závody organizovala na klíč. Radnice jí za to platila 1,6 milionu korun. Přitom existuje příspěvková organizace Sport Česká Lípa, která by závody zvládla zorganizovat sama a levněji. K tomu letos v září dojde.

„Myslím, že oproti dřívějším nákladům to zvládneme uspořádat za polovinu,“ dodává Michal Prokop.

Radnice kvůli tomu za 60 tisíc korun odkoupila od bývalých pořadatelů práva na použití názvu, loga a veškerých internetových domén. Tím pádem bude závod ve stejném kabátě jako dříve.

Jedna novinka však účastníky přesto čeká. Tou je prodloužení delší běžecké trasy z 16 na 21 kilometrů, běžci si tak po České Lípě a okolí zaběhnou rovnou půlmaraton. „Řekli jsme si, že když už někdo uběhne 16 kilometrů, tak uběhne i 21. Ostatní závody samozřejmě zůstávají,“ zmínil českolipský radní. 

Kromě půlmaratonové trati se běžci mohou těšit na osvědčenou sedmikilometrovou trať, rodinný kilometrový běh, procházku nebo školní štafety 7x1 km. Aby byl závod pro účastníky co nejlepší, zapojili se do jeho přípravy také zástupci místní sportovní veřejnosti. Závod je naplánovaný na sobotu 26. září 2020.